Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Arad, iunie 2022

Noi14+40,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare230-11,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri58

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 7 noinov 24: 183 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 186 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 183 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 191 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 217 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 204 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 190 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 177 rulate, prima înmatriculareiul 25: 7 noiiul 25: 205 rulate, prima înmatriculareaug 25: 10 noiaug 25: 178 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 209 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 213 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 noinov 25: 158 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 130 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 148 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 171 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 192 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 noiapr 26: 135 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 148 rulate, prima înmatriculareiun 26: 11 noiiun 26: 146 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 noiiul 26: 157 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 150 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 131 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 146 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 247183
dec 243186
ian 255183
feb 259191
mar 256217
apr 258204
mai 252190
iun 259177
iul 257205
aug 2510178
sep 254209
oct 257213
nov 258158
dec 259130
ian 267148
feb 266171
mar 264192
apr 268135
mai 2610148
iun 2611146
iul 2612157
aug 263150
sep 265131
oct 263146

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 15 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2022: 10 noi1998200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199802
199902
200005
200103
200205
2003012
200409
2005020
2006033
2007023
2008020
2009029
2010020
2011015
201209
201303
201405
201504
201601
201704
201803
201903
202000
202140
2022100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF6325,8%
PASSAT6325,8%
POLO197,8%
SHARAN177,0%
TOURAN166,6%
TIGUAN135,3%
GOLF PLUS114,5%
TOUAREG83,3%
CADDY62,5%
UP62,5%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CC31,2%
JETTA31,2%
T-ROC31,2%
CRAFTER20,8%
TAIGO20,8%
TRANSPORTER20,8%
BORA10,4%
FOX10,4%
MULTIVAN10,4%
NEW BEETLE10,4%
PHAETON10,4%
SCIROCCO10,4%
T-CROSS10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6727,5%
Medii (D)6627,0%
Monovolume (MPV)5321,7%
SUV2711,1%
Mici (B)197,8%
Mini (A)72,9%
Sport20,8%
Utilitare20,8%
Mari și de lux (E)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare23094,3%
Noi145,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină17370,9%
Benzină6526,6%
Electric52,0%
Hibrid10,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22993,9%
Companie156,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break13354,5%
Berlină cu hayon5020,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3313,5%
Berlină2610,7%
Cabriolet10,4%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5823,8%
75-109 kW14760,2%
110-149 kW2711,1%
150-219 kW62,5%
220 kW și peste10,4%
Necompletat52,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc72,9%
1000-1399 cmc3916,0%
1400-1599 cmc3213,1%
1600-1999 cmc14961,1%
2000-2999 cmc114,5%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat52,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5289,7%
Export610,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.