Înmatriculări VOLKSWAGEN în județul Alba, aprilie 2025

Noi30,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare159+23,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări277+3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 2 noinov 24: 139 rulate, prima înmatricularedec 24: 133 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 150 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 140 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 184 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 159 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 143 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 171 rulate, prima înmatriculareaug 25: 3 noiaug 25: 139 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 139 rulate, prima înmatriculareoct 25: 144 rulate, prima înmatricularenov 25: 151 rulate, prima înmatricularedec 25: 4 noidec 25: 126 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 135 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 116 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 120 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 118 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 125 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 131 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 115 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 99 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 127 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 114 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242139
dec 240133
ian 252150
feb 258140
mar 251184
apr 253159
mai 253143
iun 252134
iul 252171
aug 253139
sep 253139
oct 250144
nov 250151
dec 254126
ian 263135
feb 261116
mar 263120
apr 261118
mai 262125
iun 262131
iul 261115
aug 26499
sep 262127
oct 261114

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200102
200204
200304
200405
200509
2006011
2007016
2008022
2009018
2010011
2011010
201209
201308
201404
201507
201604
201702
201801
201903
202004
202102
202200
202301
202431

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF5735,2%
PASSAT2817,3%
POLO1911,7%
TIGUAN1811,1%
TOURAN74,3%
CADDY63,7%
GOLF PLUS63,7%
SHARAN53,1%
CC42,5%
TOUAREG31,9%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
JETTA21,2%
TRANSPORTER21,2%
ARTEON10,6%
BORA10,6%
EOS10,6%
SCIROCCO10,6%
TAIGO10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)6037,0%
Medii (D)3320,4%
Monovolume (MPV)2616,0%
SUV2213,6%
Mici (B)1911,7%
Sport21,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15998,1%
Noi31,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11067,9%
Benzină4930,2%
Hibrid21,2%
GPL10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15897,5%
Companie42,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break9759,9%
Berlină cu hayon3421,0%
Berlină159,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)148,6%
Cabriolet10,6%
Cupeu10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2917,9%
75-109 kW9860,5%
110-149 kW3018,5%
150-219 kW53,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10,6%
1000-1399 cmc3219,8%
1400-1599 cmc2817,3%
1600-1999 cmc9860,5%
2000-2999 cmc31,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1071,4%
Dezmembrare428,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.