Înmatriculări VOLKSWAGEN GOLF, ianuarie 2021

Noi136

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare2.259

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri215

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 128 noinov 24: 1.627 rulate, prima înmatricularedec 24: 192 noidec 24: 1.629 rulate, prima înmatriculareian 25: 190 noiian 25: 1.359 rulate, prima înmatricularefeb 25: 180 noifeb 25: 1.677 rulate, prima înmatricularemar 25: 154 noimar 25: 1.820 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 noiapr 25: 1.773 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 noimai 25: 1.638 rulate, prima înmatriculareiun 25: 135 noiiun 25: 1.488 rulate, prima înmatriculareiul 25: 116 noiiul 25: 1.736 rulate, prima înmatriculareaug 25: 79 noiaug 25: 1.459 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 1.657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 124 noioct 25: 1.848 rulate, prima înmatricularenov 25: 107 noinov 25: 1.558 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 1.395 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 1.164 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 noifeb 26: 1.432 rulate, prima înmatricularemar 26: 197 noimar 26: 1.486 rulate, prima înmatriculareapr 26: 160 noiapr 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemai 26: 157 noimai 26: 1.215 rulate, prima înmatriculareiun 26: 136 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 162 noiiul 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 196 noiaug 26: 1.124 rulate, prima înmatricularesep 26: 78 noisep 26: 1.277 rulate, prima înmatriculareoct 26: 103 noioct 26: 1.203 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241281.627
dec 241921.629
ian 251901.359
feb 251801.677
mar 251541.820
apr 251181.773
mai 251731.638
iun 251351.488
iul 251161.736
aug 25791.459
sep 25631.657
oct 251241.848
nov 251071.558
dec 252631.395
ian 261211.164
feb 26821.432
mar 261971.486
apr 261601.235
mai 261571.215
iun 261361.235
iul 261621.235
aug 261961.124
sep 26781.277
oct 261031.203

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare1997: 2 rulate, prima înmatriculare1998: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 44 rulate, prima înmatriculare2000: 52 rulate, prima înmatriculare2001: 81 rulate, prima înmatriculare2002: 66 rulate, prima înmatriculare2003: 117 rulate, prima înmatriculare2004: 123 rulate, prima înmatriculare2005: 252 rulate, prima înmatriculare2006: 205 rulate, prima înmatriculare2007: 172 rulate, prima înmatriculare2008: 227 rulate, prima înmatriculare2009: 229 rulate, prima înmatriculare2010: 201 rulate, prima înmatriculare2011: 140 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 48 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 56 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 87 noi2021: 49 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199702
199805
1999044
2000052
2001081
2002066
20030117
20040123
20050252
20060205
20070172
20080227
20090229
20100201
20110140
2012082
2013048
2014051
2015042
2016056
2017047
2018012
201903
2020870
2021490

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2.395100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1938,1%
Suceava974,1%
Bihor943,9%
Cluj943,9%
Prahova873,6%
Timiș813,4%
Bacău793,3%
Arad783,3%
Dâmbovița783,3%
Dolj753,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba682,8%
Mureș682,8%
Brașov672,8%
Botoșani652,7%
Constanța642,7%
Maramureș632,6%
Bistrița-Năsăud622,6%
Iași622,6%
Buzău582,4%
Galați582,4%
Hunedoara552,3%
Neamț552,3%
Sălaj552,3%
Sibiu502,1%
Vâlcea482,0%
Gorj461,9%
Olt461,9%
Harghita441,8%
Mehedinți441,8%
Argeș421,8%
Satu Mare421,8%
Vrancea411,7%
Ilfov391,6%
Caraș-Severin381,6%
Vaslui351,5%
Brăila271,1%
Ialomița210,9%
Teleorman200,8%
Covasna180,8%
Giurgiu180,8%
Tulcea130,5%
Călărași70,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2.25994,3%
Noi1365,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.49662,5%
Benzină83534,9%
Hibrid522,2%
Electric90,4%
GPL30,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.20692,1%
Companie1897,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.45360,7%
Berlină cu hayon85335,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)873,6%
Cabriolet20,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW60225,1%
75-109 kW1.59766,7%
110-149 kW1807,5%
150-219 kW90,4%
220 kW și peste10,0%
Necompletat60,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc672,8%
1000-1399 cmc48020,0%
1400-1599 cmc63626,6%
1600-1999 cmc1.20250,2%
2000-2999 cmc10,0%
Necompletat90,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16275,3%
Export5224,2%
Înmatriculat pentru export10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.