Înmatriculări TOYOTA în județul Harghita, august 2022

Noi10+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare19-29,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 8 noinov 24: 7 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 16 rulate, prima înmatriculareian 25: 5 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 14 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 21 rulate, prima înmatriculareapr 25: 9 noiapr 25: 22 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 11 noiiun 25: 18 rulate, prima înmatriculareiul 25: 4 noiiul 25: 7 rulate, prima înmatriculareaug 25: 16 noiaug 25: 6 rulate, prima înmatricularesep 25: 4 noisep 25: 16 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 10 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 noidec 25: 12 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 11 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 12 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 13 rulate, prima înmatriculareapr 26: 4 noiapr 26: 13 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 1 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 12 rulate, prima înmatriculareiul 26: 14 noiiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 13 noiaug 26: 7 rulate, prima înmatricularesep 26: 7 noisep 26: 10 rulate, prima înmatriculareoct 26: 15 noioct 26: 6 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2487
dec 24316
ian 2559
feb 25914
mar 25321
apr 25922
mai 25519
iun 251118
iul 2547
aug 25166
sep 25416
oct 25412
nov 25510
dec 251212
ian 26311
feb 26612
mar 26613
apr 26413
mai 2671
iun 26112
iul 261418
aug 26137
sep 26710
oct 26156

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 10 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199900
200000
200101
200200
200300
200403
200500
200600
200701
200801
200901
201001
201100
201201
201300
201402
201500
201602
201701
201802
201901
202000
202100
2022100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RAV4931,0%
C-HR413,8%
YARIS413,8%
AURIS310,3%
AVENSIS26,9%
COROLLA26,9%
LAND CRUISER26,9%
AYGO13,4%
HIACE13,4%
HIGHLANDER13,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1655,2%
Compacte (C)517,2%
Mici (B)413,8%
Medii (D)26,9%
Neclasificate13,4%
Mini (A)13,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1965,5%
Noi1034,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1655,2%
Motorină931,0%
Benzină413,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1758,6%
Companie1241,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1137,9%
Break931,0%
Berlină cu hayon827,6%
Berlină13,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1137,9%
75-109 kW931,0%
110-149 kW827,6%
150-219 kW13,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc310,3%
1400-1599 cmc26,9%
1600-1999 cmc1448,3%
2000-2999 cmc1034,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.