Înmatriculări TOYOTA în județul Cluj, septembrie 2022

Noi19-34,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare45+2,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 45 noinov 24: 50 rulate, prima înmatricularedec 24: 37 noidec 24: 53 rulate, prima înmatriculareian 25: 53 noiian 25: 60 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 46 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 59 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 56 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 25 noiiun 25: 56 rulate, prima înmatriculareiul 25: 67 noiiul 25: 58 rulate, prima înmatriculareaug 25: 56 noiaug 25: 64 rulate, prima înmatricularesep 25: 42 noisep 25: 65 rulate, prima înmatriculareoct 25: 49 noioct 25: 67 rulate, prima înmatricularenov 25: 68 noinov 25: 62 rulate, prima înmatricularedec 25: 72 noidec 25: 69 rulate, prima înmatriculareian 26: 25 noiian 26: 66 rulate, prima înmatricularefeb 26: 27 noifeb 26: 45 rulate, prima înmatricularemar 26: 31 noimar 26: 82 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 66 rulate, prima înmatricularemai 26: 39 noimai 26: 41 rulate, prima înmatriculareiun 26: 51 noiiun 26: 53 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 44 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 50 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 55 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 244550
dec 243753
ian 255360
feb 254846
mar 254459
apr 254556
mai 253867
iun 252556
iul 256758
aug 255664
sep 254265
oct 254967
nov 256862
dec 257269
ian 262566
feb 262745
mar 263182
apr 264566
mai 263941
iun 265153
iul 263267
aug 264644
sep 265850
oct 263855

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 19 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199900
200000
200104
200201
200300
200401
200502
200600
200704
200801
200901
201001
201102
201203
201303
201405
201502
201601
201704
201803
201903
202002
202101
2022190

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AURIS1625,0%
RAV4914,1%
YARIS914,1%
C-HR710,9%
PRIUS57,8%
YARIS CROSS46,2%
AVENSIS34,7%
COROLLA34,7%
AYGO23,1%
4 RUNNER11,6%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AYGO X11,6%
CORROLA VERSO11,6%
LAND CRUISER11,6%
PREVIA11,6%
PROACE11,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2437,5%
SUV2335,9%
Mici (B)914,1%
Medii (D)34,7%
Mini (A)23,1%
Monovolume (MPV)23,1%
Neclasificate11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4570,3%
Noi1929,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid4570,3%
Benzină1015,6%
Motorină914,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4164,1%
Companie2335,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon2742,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2234,4%
Break1320,3%
Berlină23,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4164,1%
75-109 kW1015,6%
110-149 kW1320,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc57,8%
1000-1399 cmc11,6%
1400-1599 cmc1320,3%
1600-1999 cmc3656,2%
2000-2999 cmc914,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.