Înmatriculări TOYOTA în București, noiembrie 2023

Noi426-29,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare77-1,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări248

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 458 noinov 24: 91 rulate, prima înmatricularedec 24: 458 noidec 24: 145 rulate, prima înmatriculareian 25: 466 noiian 25: 109 rulate, prima înmatricularefeb 25: 541 noifeb 25: 136 rulate, prima înmatricularemar 25: 549 noimar 25: 131 rulate, prima înmatriculareapr 25: 561 noiapr 25: 131 rulate, prima înmatricularemai 25: 559 noimai 25: 130 rulate, prima înmatriculareiun 25: 571 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 920 noiiul 25: 160 rulate, prima înmatriculareaug 25: 773 noiaug 25: 119 rulate, prima înmatricularesep 25: 589 noisep 25: 147 rulate, prima înmatriculareoct 25: 764 noioct 25: 163 rulate, prima înmatricularenov 25: 576 noinov 25: 138 rulate, prima înmatricularedec 25: 743 noidec 25: 117 rulate, prima înmatriculareian 26: 410 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 458 noifeb 26: 131 rulate, prima înmatricularemar 26: 463 noimar 26: 109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 555 noiapr 26: 130 rulate, prima înmatricularemai 26: 544 noimai 26: 95 rulate, prima înmatriculareiun 26: 613 noiiun 26: 123 rulate, prima înmatriculareiul 26: 641 noiiul 26: 100 rulate, prima înmatriculareaug 26: 638 noiaug 26: 90 rulate, prima înmatricularesep 26: 680 noisep 26: 84 rulate, prima înmatriculareoct 26: 718 noioct 26: 93 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445891
dec 24458145
ian 25466109
feb 25541136
mar 25549131
apr 25561131
mai 25559130
iun 25571116
iul 25920160
aug 25773119
sep 25589147
oct 25764163
nov 25576138
dec 25743117
ian 26410113
feb 26458131
mar 26463109
apr 26555130
mai 2654495
iun 26613123
iul 26641100
aug 2663890
sep 2668084
oct 2671893

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004005002006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 11 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 414 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200700
200801
200900
201001
201105
201202
2013011
201401
201505
201603
201706
201806
201907
202008
202115
20221110
20234145

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA12825,4%
C-HR12625,0%
RAV48516,9%
YARIS CROSS489,5%
CAMRY255,0%
YARIS234,6%
PRIUS204,0%
HIGHLANDER102,0%
AURIS91,8%
AYGO X91,8%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
LAND CRUISER61,2%
Model necompletat40,8%
PRIUS PLUS20,4%
PROACE20,4%
PROACE CITY20,4%
AYGO10,2%
GR YARIS10,2%
GR8610,2%
SUPRA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28456,5%
Compacte (C)15731,2%
Medii (D)255,0%
Mici (B)234,6%
Monovolume (MPV)61,2%
Neclasificate40,8%
Sport30,6%
Mini (A)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi42684,7%
Rulate, prima înmatriculare7715,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid44488,3%
Benzină458,9%
Motorină142,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie32664,8%
Persoană fizică17735,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon26151,9%
Berlină10621,1%
Break10621,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)285,6%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25751,1%
75-109 kW346,8%
110-149 kW20240,2%
150-219 kW81,6%
220 kW și peste20,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc112,2%
1000-1399 cmc20,4%
1400-1599 cmc8617,1%
1600-1999 cmc27755,1%
2000-2999 cmc12625,0%
3000 cmc și peste10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export3972,2%
Dezmembrare1527,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.