Înmatriculări TOYOTA în București, octombrie 2026

Noi718-6,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare93-42,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări375-12,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri75

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 458 noinov 24: 91 rulate, prima înmatricularedec 24: 458 noidec 24: 145 rulate, prima înmatriculareian 25: 466 noiian 25: 109 rulate, prima înmatricularefeb 25: 541 noifeb 25: 136 rulate, prima înmatricularemar 25: 549 noimar 25: 131 rulate, prima înmatriculareapr 25: 561 noiapr 25: 131 rulate, prima înmatricularemai 25: 559 noimai 25: 130 rulate, prima înmatriculareiun 25: 571 noiiun 25: 116 rulate, prima înmatriculareiul 25: 920 noiiul 25: 160 rulate, prima înmatriculareaug 25: 773 noiaug 25: 119 rulate, prima înmatricularesep 25: 589 noisep 25: 147 rulate, prima înmatriculareoct 25: 764 noioct 25: 163 rulate, prima înmatricularenov 25: 576 noinov 25: 138 rulate, prima înmatricularedec 25: 743 noidec 25: 117 rulate, prima înmatriculareian 26: 410 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 458 noifeb 26: 131 rulate, prima înmatricularemar 26: 463 noimar 26: 109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 555 noiapr 26: 130 rulate, prima înmatricularemai 26: 544 noimai 26: 95 rulate, prima înmatriculareiun 26: 613 noiiun 26: 123 rulate, prima înmatriculareiul 26: 641 noiiul 26: 100 rulate, prima înmatriculareaug 26: 638 noiaug 26: 90 rulate, prima înmatricularesep 26: 680 noisep 26: 84 rulate, prima înmatriculareoct 26: 718 noioct 26: 93 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445891
dec 24458145
ian 25466109
feb 25541136
mar 25549131
apr 25561131
mai 25559130
iun 25571116
iul 25920160
aug 25773119
sep 25589147
oct 25764163
nov 25576138
dec 25743117
ian 26410113
feb 26458131
mar 26463109
apr 26555130
mai 2654495
iun 26613123
iul 26641100
aug 2663890
sep 2668084
oct 2671893

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008002002: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 713 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200400
200500
200600
200701
200800
200901
201001
201100
201200
201301
201400
201504
2016010
201705
201809
201907
202008
2021013
2022014
2023011
202402
202555
20267130

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA36144,5%
RAV415318,9%
YARIS CROSS8110,0%
C-HR658,0%
YARIS617,5%
CAMRY172,1%
BZ4X151,8%
PRIUS PLUS131,6%
LAND CRUISER91,1%
AYGO X81,0%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PRIUS81,0%
AURIS60,7%
PROACE CITY40,5%
AYGO30,4%
Model necompletat20,2%
PROACE20,2%
GR YARIS10,1%
HIGHLANDER10,1%
SEQUOIA HYBRIS TRD PRO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)37546,2%
SUV33240,9%
Mici (B)617,5%
Monovolume (MPV)192,3%
Medii (D)172,1%
Neclasificate30,4%
Mini (A)30,4%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi71888,5%
Rulate, prima înmatriculare9311,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid76594,3%
Electric313,8%
Motorină91,1%
Benzină60,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie56669,8%
Persoană fizică24430,1%
Misiune diplomatică10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25631,6%
Berlină24129,7%
Berlină cu hayon20825,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10613,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW54867,6%
75-109 kW18022,2%
110-149 kW394,8%
150-219 kW121,5%
220 kW și peste10,1%
Necompletat313,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc30,4%
1000-1399 cmc10,1%
1400-1599 cmc15419,0%
1600-1999 cmc43854,0%
2000-2999 cmc18322,6%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat313,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6485,3%
Dezmembrare1114,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.