Înmatriculări TOYOTA în județul Brașov, martie 2024

Noi130,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare300,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări55-19,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 28 noinov 24: 34 rulate, prima înmatricularedec 24: 17 noidec 24: 40 rulate, prima înmatriculareian 25: 29 noiian 25: 32 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 51 rulate, prima înmatricularemar 25: 21 noimar 25: 59 rulate, prima înmatriculareapr 25: 27 noiapr 25: 43 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 42 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 39 rulate, prima înmatriculareiul 25: 37 noiiul 25: 39 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 31 rulate, prima înmatricularesep 25: 44 noisep 25: 45 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 42 rulate, prima înmatricularenov 25: 32 noinov 25: 40 rulate, prima înmatricularedec 25: 78 noidec 25: 51 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 29 rulate, prima înmatricularefeb 26: 42 noifeb 26: 34 rulate, prima înmatricularemar 26: 20 noimar 26: 47 rulate, prima înmatriculareapr 26: 32 noiapr 26: 39 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 28 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 29 rulate, prima înmatriculareiul 26: 29 noiiul 26: 19 rulate, prima înmatriculareaug 26: 23 noiaug 26: 32 rulate, prima înmatricularesep 26: 37 noisep 26: 22 rulate, prima înmatriculareoct 26: 40 noioct 26: 24 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242834
dec 241740
ian 252932
feb 252751
mar 252159
apr 252743
mai 251942
iun 252639
iul 253739
aug 256131
sep 254445
oct 254842
nov 253240
dec 257851
ian 263629
feb 264234
mar 262047
apr 263239
mai 262628
iun 263829
iul 262919
aug 262332
sep 263722
oct 264024

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152002: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 11 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi20022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200400
200500
200602
200700
200801
200902
201001
201100
201201
201302
201402
201503
201601
201701
201803
201901
202003
202103
202201
2023112
202420

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RAV41330,2%
AURIS511,6%
PRIUS511,6%
C-HR49,3%
COROLLA49,3%
YARIS37,0%
YARIS CROSS37,0%
AYGO X24,7%
PROACE24,7%
AVENSIS12,3%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CAMRY12,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV2251,2%
Compacte (C)1432,6%
Mici (B)37,0%
Medii (D)24,7%
Monovolume (MPV)24,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3069,8%
Noi1330,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid2967,4%
Benzină716,3%
Motorină614,0%
Electric12,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2865,1%
Companie1534,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1944,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1432,6%
Break920,9%
Berlină12,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2046,5%
75-109 kW716,3%
110-149 kW1534,9%
Necompletat12,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc37,0%
1000-1399 cmc12,3%
1400-1599 cmc511,6%
1600-1999 cmc2046,5%
2000-2999 cmc1330,2%
Necompletat12,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare375,0%
Export125,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.