Înmatriculări TOYOTA în județul Bistrița-Năsăud, iunie 2026

Noi20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare17+54,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări19+46,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 4 noinov 24: 5 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 14 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 11 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 8 rulate, prima înmatriculareapr 25: 9 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 11 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 11 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 11 rulate, prima înmatriculareaug 25: 9 noiaug 25: 7 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 14 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 9 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 9 rulate, prima înmatricularemar 26: 6 noimar 26: 17 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 11 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 9 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2 noiiun 26: 17 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 7 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 8 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445
dec 24414
ian 25311
feb 25416
mar 2558
apr 2509
mai 25111
iun 25211
iul 25511
aug 2597
sep 25314
oct 25012
nov 25416
dec 2589
ian 2606
feb 2619
mar 26617
apr 26311
mai 2629
iun 26217
iul 2627
aug 2638
sep 2619
oct 26310

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 2 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200201
200300
200400
200502
200601
200701
200800
200900
201000
201101
201200
201300
201400
201501
201602
201702
201801
201901
202000
202102
202200
202300
202400
202501
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C-HR421,1%
COROLLA421,1%
RAV4315,8%
AURIS210,5%
AVENSIS210,5%
AYGO15,3%
CELICA15,3%
VERSO15,3%
YARIS CROSS15,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV842,1%
Compacte (C)631,6%
Medii (D)210,5%
Mini (A)15,3%
Monovolume (MPV)15,3%
Sport15,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1789,5%
Noi210,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid842,1%
Motorină631,6%
Benzină526,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1789,5%
Companie210,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon736,8%
Break631,6%
Berlină315,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)210,5%
Cupeu15,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1157,9%
75-109 kW526,3%
110-149 kW315,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15,3%
1000-1399 cmc421,1%
1400-1599 cmc315,8%
1600-1999 cmc842,1%
2000-2999 cmc315,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.