Înmatriculări TOYOTA în județul Argeș, aprilie 2024

Noi24+242,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare7-22,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări34+70,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 10 noinov 24: 10 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 9 rulate, prima înmatriculareian 25: 27 noiian 25: 8 rulate, prima înmatricularefeb 25: 15 noifeb 25: 15 rulate, prima înmatricularemar 25: 18 noimar 25: 18 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 noiapr 25: 12 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 14 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 27 noiiul 25: 9 rulate, prima înmatriculareaug 25: 35 noiaug 25: 6 rulate, prima înmatricularesep 25: 16 noisep 25: 13 rulate, prima înmatriculareoct 25: 29 noioct 25: 20 rulate, prima înmatricularenov 25: 16 noinov 25: 13 rulate, prima înmatricularedec 25: 24 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 11 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 6 rulate, prima înmatricularemar 26: 15 noimar 26: 13 rulate, prima înmatriculareapr 26: 29 noiapr 26: 22 rulate, prima înmatricularemai 26: 36 noimai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 24 noiiun 26: 4 rulate, prima înmatriculareiul 26: 24 noiiul 26: 9 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 9 rulate, prima înmatricularesep 26: 38 noisep 26: 6 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 noioct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241010
dec 24139
ian 25278
feb 251515
mar 251818
apr 251312
mai 251314
iun 252115
iul 25279
aug 25356
sep 251613
oct 252920
nov 251613
dec 252415
ian 262811
feb 26226
mar 261513
apr 262922
mai 263613
iun 26244
iul 26249
aug 26299
sep 26386
oct 262910

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 13 noi2024: 11 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200200
200300
200400
200500
200600
200700
200800
200900
201000
201100
201201
201300
201400
201501
201600
201700
201801
201901
202001
202101
202200
2023130
2024110

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA1135,5%
YARIS CROSS722,6%
RAV4516,1%
C-HR412,9%
YARIS39,7%
AVENSIS13,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1651,6%
Compacte (C)1135,5%
Mici (B)39,7%
Medii (D)13,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi2477,4%
Rulate, prima înmatriculare722,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid2683,9%
Benzină39,7%
Motorină26,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2477,4%
Companie722,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1858,1%
Berlină516,1%
Break516,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)39,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1858,1%
75-109 kW412,9%
110-149 kW929,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc1135,5%
1600-1999 cmc1651,6%
2000-2999 cmc412,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.