Înmatriculări SKODA în județul Vâlcea, februarie 2026

Noi4-20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare49+16,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări68+9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 8 noinov 24: 46 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 41 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 46 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 42 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 59 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 43 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 51 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 51 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 45 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 28 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 33 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 51 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 44 rulate, prima înmatricularedec 25: 5 noidec 25: 35 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 30 rulate, prima înmatricularefeb 26: 4 noifeb 26: 49 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 37 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 30 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 24 rulate, prima înmatriculareiun 26: 7 noiiun 26: 35 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 42 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 33 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24846
dec 24641
ian 25646
feb 25542
mar 25459
apr 25143
mai 25351
iun 25451
iul 25145
aug 25128
sep 25233
oct 25551
nov 25144
dec 25535
ian 26230
feb 26449
mar 26337
apr 26230
mai 26324
iun 26735
iul 26142
aug 26131
sep 26033
oct 26329

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462002: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2026: 1 noi2002200420062008201020122014201620182020202220242026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200400
200500
200601
200705
200803
200904
201004
201106
201204
201302
201403
201501
201602
201702
201802
201900
202003
202103
202202
202301
202400
202530
202610

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OCTAVIA2547,2%
SUPERB815,1%
FABIA611,3%
KODIAQ611,3%
KAMIQ23,8%
KAROQ23,8%
ROOMSTER23,8%
RAPID11,9%
YETI11,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2547,2%
SUV1120,8%
Medii (D)815,1%
Mici (B)713,2%
Monovolume (MPV)23,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4992,5%
Noi47,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4075,5%
Benzină1120,8%
Hibrid23,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4992,5%
Companie47,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3769,8%
Berlină917,0%
Berlină cu hayon59,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW815,1%
75-109 kW2241,5%
110-149 kW2343,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc35,7%
1000-1399 cmc59,4%
1400-1599 cmc1426,4%
1600-1999 cmc3158,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.