Înmatriculări SKODA în județul Suceava, august 2021

Noi4

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare68

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 1 noinov 24: 53 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 noidec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 65 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 47 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 60 rulate, prima înmatriculareapr 25: 5 noiapr 25: 44 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 61 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 54 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 73 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 55 rulate, prima înmatricularesep 25: 7 noisep 25: 53 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3 noioct 25: 54 rulate, prima înmatricularenov 25: 2 noinov 25: 72 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 47 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 60 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 63 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 60 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 58 rulate, prima înmatricularemai 26: 3 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 65 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 42 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 37 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 5 noioct 26: 50 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24153
dec 24642
ian 25665
feb 25247
mar 25260
apr 25544
mai 251361
iun 25154
iul 25273
aug 25255
sep 25753
oct 25354
nov 25272
dec 25147
ian 26160
feb 26363
mar 26360
apr 26258
mai 26352
iun 26665
iul 26242
aug 26637
sep 26247
oct 26550

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2000200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200102
200204
200303
200404
200502
200605
200704
200806
200902
201007
201103
201207
201304
201404
201500
201602
201704
201803
201901
202000
202140

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OCTAVIA3852,8%
FABIA2230,6%
SUPERB68,3%
ROOMSTER22,8%
ENYAQ11,4%
KAMIQ11,4%
KODIAQ11,4%
YETI11,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3852,8%
Mici (B)2230,6%
Medii (D)68,3%
SUV45,6%
Monovolume (MPV)22,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6894,4%
Noi45,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5677,8%
Benzină1419,4%
Electric11,4%
Hibrid11,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6894,4%
Companie45,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4461,1%
Berlină cu hayon1419,4%
Berlină1216,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2838,9%
75-109 kW3548,6%
110-149 kW811,1%
Necompletat11,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11,4%
1000-1399 cmc1216,7%
1400-1599 cmc2331,9%
1600-1999 cmc3548,6%
Necompletat11,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare763,6%
Export327,3%
Înmatriculat pentru export19,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.