Înmatriculări SKODA în județul Iași, aprilie 2026

Noi60,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare50-3,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări102-5,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 12 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 noidec 24: 42 rulate, prima înmatriculareian 25: 7 noiian 25: 27 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 noifeb 25: 69 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 52 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 52 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 51 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 48 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 41 rulate, prima înmatriculareaug 25: 11 noiaug 25: 42 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 noisep 25: 44 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 40 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 48 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 noidec 25: 53 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 noiian 26: 37 rulate, prima înmatricularefeb 26: 8 noifeb 26: 42 rulate, prima înmatricularemar 26: 12 noimar 26: 53 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 50 rulate, prima înmatricularemai 26: 10 noimai 26: 50 rulate, prima înmatriculareiun 26: 15 noiiun 26: 47 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3 noiiul 26: 41 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 37 rulate, prima înmatricularesep 26: 3 noisep 26: 45 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 noioct 26: 43 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241251
dec 241542
ian 25727
feb 251869
mar 251152
apr 25652
mai 25651
iun 25648
iul 251141
aug 251142
sep 25844
oct 251340
nov 25548
dec 25953
ian 26537
feb 26842
mar 261253
apr 26650
mai 261050
iun 261547
iul 26341
aug 26537
sep 26345
oct 26443

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02468102005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2026: 2 noi2005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200602
200702
200800
200905
201003
201102
201201
201302
201401
201502
201604
201701
2018010
201904
202002
202106
202200
202302
202400
202540
202620

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
OCTAVIA2137,5%
FABIA1425,0%
SUPERB916,1%
KODIAQ47,1%
KAMIQ23,6%
KAROQ23,6%
ENYAQ11,8%
RAPID11,8%
ROOMSTER11,8%
YETI11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2137,5%
Mici (B)1526,8%
SUV1017,9%
Medii (D)916,1%
Monovolume (MPV)11,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5089,3%
Noi610,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3766,1%
Benzină1730,4%
Electric11,8%
Hibrid11,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4987,5%
Companie712,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3460,7%
Berlină1119,6%
Berlină cu hayon1017,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1323,2%
75-109 kW1425,0%
110-149 kW2748,2%
150-219 kW11,8%
Necompletat11,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc47,1%
1000-1399 cmc610,7%
1400-1599 cmc1832,1%
1600-1999 cmc2748,2%
Necompletat11,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1090,9%
Export19,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.