Înmatriculări SEAT în județul Galați, februarie 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare11+37,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări22-15,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 21 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 11 rulate, prima înmatricularemar 25: 23 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 16 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 15 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 rulate, prima înmatriculareiul 25: 18 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 rulate, prima înmatricularesep 25: 12 rulate, prima înmatriculareoct 25: 16 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 13 rulate, prima înmatricularedec 25: 11 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 rulate, prima înmatricularefeb 26: 14 rulate, prima înmatricularemar 26: 11 rulate, prima înmatriculareapr 26: 10 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 11 rulate, prima înmatriculareiul 26: 11 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24021
dec 24013
ian 25015
feb 25111
mar 25023
apr 25116
mai 25115
iun 25016
iul 25018
aug 25015
sep 25012
oct 25016
nov 25113
dec 25011
ian 2606
feb 26014
mar 26011
apr 26010
mai 2608
iun 26011
iul 26011
aug 26010
sep 26011
oct 26014

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200701
200800
200900
201001
201102
201200
201300
201400
201500
201601
201701
201800
201903
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LEON654,5%
ALHAMBRA19,1%
ALTEA19,1%
ARONA19,1%
IBIZA19,1%
TARRACO19,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)654,5%
Monovolume (MPV)218,2%
SUV218,2%
Mici (B)19,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină763,6%
Benzină436,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1090,9%
Companie19,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break654,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)436,4%
Berlină cu hayon19,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19,1%
75-109 kW763,6%
110-149 kW327,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19,1%
1000-1399 cmc19,1%
1400-1599 cmc545,5%
1600-1999 cmc436,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.