Înmatriculări SEAT în județul Cluj, mai 2024

Noi17+750,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare22-35,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări30-26,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 1 noinov 24: 24 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 30 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 22 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 29 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 30 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 29 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 32 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 33 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 30 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 35 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 42 rulate, prima înmatricularenov 25: 24 rulate, prima înmatricularedec 25: 30 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 27 rulate, prima înmatricularefeb 26: 17 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 7 noimai 26: 25 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 rulate, prima înmatriculareiul 26: 24 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 23 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 rulate, prima înmatriculareoct 26: 23 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124
dec 24130
ian 25222
feb 25129
mar 25530
apr 25329
mai 25332
iun 25133
iul 25130
aug 25235
sep 25222
oct 25142
nov 25024
dec 25030
ian 26227
feb 26017
mar 26036
apr 26024
mai 26725
iun 26026
iul 26024
aug 26323
sep 26023
oct 26023

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015202005: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 17 noi20052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200600
200701
200802
200900
201003
201101
201202
201301
201402
201501
201602
201701
201800
201902
202002
202100
202200
202301
2024170

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LEON1128,2%
IBIZA820,5%
TARRACO820,5%
ALHAMBRA410,3%
ATECA410,3%
ALTEA25,1%
ARONA12,6%
EXEO12,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1333,3%
Compacte (C)1128,2%
Mici (B)820,5%
Monovolume (MPV)615,4%
Medii (D)12,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2256,4%
Noi1743,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2051,3%
Motorină1333,3%
Hibrid615,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie2051,3%
Persoană fizică1948,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2564,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)820,5%
Berlină cu hayon512,8%
Berlină12,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW410,3%
75-109 kW2153,8%
110-149 kW1333,3%
220 kW și peste12,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1230,8%
1000-1399 cmc512,8%
1400-1599 cmc923,1%
1600-1999 cmc1333,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.