Înmatriculări SEAT în județul Caraș-Severin, iunie 2026

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare17-5,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări6-64,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 12 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 rulate, prima înmatricularemar 25: 18 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 rulate, prima înmatricularemai 25: 14 rulate, prima înmatriculareiun 25: 18 rulate, prima înmatriculareiul 25: 19 rulate, prima înmatriculareaug 25: 9 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 rulate, prima înmatricularenov 25: 18 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 rulate, prima înmatriculareapr 26: 9 rulate, prima înmatricularemai 26: 5 rulate, prima înmatriculareiun 26: 17 rulate, prima înmatriculareiul 26: 9 rulate, prima înmatriculareaug 26: 12 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24012
dec 24015
ian 2509
feb 25010
mar 25018
apr 25015
mai 25014
iun 25018
iul 25019
aug 2509
sep 25014
oct 25017
nov 25018
dec 25012
ian 26010
feb 26010
mar 26014
apr 2609
mai 2605
iun 26017
iul 2609
aug 26012
sep 2609
oct 26017

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200501
200600
200700
200800
200903
201001
201102
201203
201302
201400
201501
201601
201700
201801
201901

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ALHAMBRA529,4%
IBIZA529,4%
LEON317,6%
ATECA211,8%
ALTEA15,9%
TARRACO15,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)635,3%
Mici (B)529,4%
Compacte (C)317,6%
SUV317,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1164,7%
Benzină635,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1694,1%
Companie15,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1270,6%
Break423,5%
Berlină cu hayon15,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW317,6%
75-109 kW1270,6%
110-149 kW211,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc635,3%
1400-1599 cmc317,6%
1600-1999 cmc847,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.