Înmatriculări SEAT în județul Alba, ianuarie 2025

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare17+41,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări15+114,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri0

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 1 noinov 24: 18 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 rulate, prima înmatriculareian 25: 17 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 rulate, prima înmatricularemar 25: 22 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 rulate, prima înmatricularemai 25: 17 rulate, prima înmatriculareiun 25: 10 rulate, prima înmatriculareiul 25: 20 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 rulate, prima înmatriculareoct 25: 18 rulate, prima înmatricularenov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 11 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 23 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 rulate, prima înmatriculareapr 26: 14 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 8 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 13 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24118
dec 24012
ian 25017
feb 2509
mar 25022
apr 25015
mai 25017
iun 25010
iul 25020
aug 25014
sep 2508
oct 25018
nov 25016
dec 25011
ian 26123
feb 2609
mar 26014
apr 26014
mai 26018
iun 2618
iul 26018
aug 26013
sep 26012
oct 26010

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200303
200400
200501
200600
200700
200802
200900
201002
201101
201202
201302
201400
201501
201600
201701
201800
201900
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LEON635,3%
IBIZA423,5%
ALTEA211,8%
ALHAMBRA15,9%
ATECA15,9%
CORDOBA15,9%
EXEO15,9%
TOLEDO15,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)741,2%
Mici (B)529,4%
Monovolume (MPV)317,6%
Medii (D)15,9%
SUV15,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină952,9%
Motorină847,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică17100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break635,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)635,3%
Berlină cu hayon317,6%
Berlină211,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW423,5%
75-109 kW952,9%
110-149 kW423,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15,9%
1000-1399 cmc529,4%
1400-1599 cmc423,5%
1600-1999 cmc741,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.