Înmatriculări RENAULT în județul Timiș, octombrie 2026

Noi17-22,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare74-30,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1160,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri19

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 18 noinov 24: 48 rulate, prima înmatricularedec 24: 36 noidec 24: 56 rulate, prima înmatriculareian 25: 10 noiian 25: 48 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 noifeb 25: 73 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 64 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 67 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 71 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 84 rulate, prima înmatriculareiul 25: 35 noiiul 25: 77 rulate, prima înmatriculareaug 25: 53 noiaug 25: 52 rulate, prima înmatricularesep 25: 18 noisep 25: 48 rulate, prima înmatriculareoct 25: 22 noioct 25: 106 rulate, prima înmatricularenov 25: 57 noinov 25: 73 rulate, prima înmatricularedec 25: 37 noidec 25: 78 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 noiian 26: 46 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 60 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 73 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 64 rulate, prima înmatricularemai 26: 9 noimai 26: 62 rulate, prima înmatriculareiun 26: 20 noiiun 26: 66 rulate, prima înmatriculareiul 26: 10 noiiul 26: 74 rulate, prima înmatriculareaug 26: 4 noiaug 26: 63 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 noisep 26: 71 rulate, prima înmatriculareoct 26: 17 noioct 26: 74 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241848
dec 243656
ian 251048
feb 251073
mar 253164
apr 254467
mai 251371
iun 25684
iul 253577
aug 255352
sep 251848
oct 2522106
nov 255773
dec 253778
ian 26846
feb 26560
mar 261073
apr 26264
mai 26962
iun 262066
iul 261074
aug 26463
sep 261471
oct 261774

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 2002: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2026: 16 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200201
200200
200300
200400
200500
200602
200702
200805
200906
201003
201100
201203
201304
201408
2015011
201606
201703
201806
201906
202001
202106
202201
202300
202400
202510
2026160

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE2022,0%
CLIO1415,4%
SCENIC1213,2%
KADJAR88,8%
566,6%
CAPTUR55,5%
LAGUNA55,5%
TRAFIC44,4%
KANGOO33,3%
TALISMAN33,3%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ARKANA22,2%
ESPACE22,2%
KOLEOS22,2%
TWINGO22,2%
RAFALE11,1%
SYMBIOZ11,1%
ZOE11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)2123,1%
Monovolume (MPV)2123,1%
Compacte (C)2022,0%
SUV1920,9%
Medii (D)88,8%
Mini (A)22,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7481,3%
Noi1718,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5358,2%
Benzină2224,2%
Electric77,7%
Hibrid77,7%
GPL22,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7986,8%
Companie1213,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon3639,6%
Break3538,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1516,5%
Berlină33,3%
Cupeu22,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2527,5%
75-109 kW4448,4%
110-149 kW1516,5%
Necompletat77,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc55,5%
1000-1399 cmc1516,5%
1400-1599 cmc4751,6%
1600-1999 cmc1718,7%
Necompletat77,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.