Înmatriculări RENAULT în județul Sibiu, ianuarie 2024

Noi5+25,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare45+45,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări42+10,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 5 noinov 24: 43 rulate, prima înmatricularedec 24: 7 noidec 24: 45 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 45 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3 noifeb 25: 48 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 50 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2 noiapr 25: 53 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 50 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 48 rulate, prima înmatriculareiul 25: 6 noiiul 25: 50 rulate, prima înmatriculareaug 25: 6 noiaug 25: 34 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 noisep 25: 41 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 noioct 25: 68 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 46 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 47 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 noiian 26: 43 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 55 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 52 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 48 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 45 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 40 rulate, prima înmatriculareiul 26: 5 noiiul 26: 37 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 36 rulate, prima înmatricularesep 26: 6 noisep 26: 34 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 46 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24543
dec 24745
ian 25645
feb 25348
mar 25150
apr 25253
mai 25350
iun 25248
iul 25650
aug 25634
sep 251441
oct 251268
nov 251346
dec 252247
ian 26543
feb 26355
mar 26552
apr 26148
mai 26245
iun 26140
iul 26537
aug 26336
sep 26634
oct 26746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200405
200501
200603
200701
200800
200901
201007
201105
201203
201301
201402
201503
201604
201702
201801
201902
202004
202100
202200
202350

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE1530,0%
CLIO714,0%
KADJAR510,0%
SCENIC510,0%
KANGOO48,0%
KOLEOS36,0%
LAGUNA36,0%
CAPTUR24,0%
ESPACE24,0%
MASTER12,0%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MODUS12,0%
TALISMAN12,0%
TRAFIC12,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1530,0%
Monovolume (MPV)1224,0%
SUV1020,0%
Mici (B)816,0%
Medii (D)48,0%
Utilitare12,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4590,0%
Noi510,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină3774,0%
Benzină1224,0%
Hibrid12,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4488,0%
Companie612,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2142,0%
Berlină cu hayon1530,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)918,0%
Berlină36,0%
Cabriolet12,0%
Cupeu12,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1530,0%
75-109 kW2856,0%
110-149 kW714,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12,0%
1000-1399 cmc918,0%
1400-1599 cmc2346,0%
1600-1999 cmc1632,0%
2000-2999 cmc12,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare250,0%
Export250,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.