Înmatriculări RENAULT în județul Prahova, decembrie 2024

Noi13-18,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare145+21,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări139+6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri17

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 14 noinov 24: 130 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 145 rulate, prima înmatriculareian 25: 11 noiian 25: 107 rulate, prima înmatricularefeb 25: 11 noifeb 25: 127 rulate, prima înmatricularemar 25: 8 noimar 25: 125 rulate, prima înmatriculareapr 25: 7 noiapr 25: 151 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 noimai 25: 136 rulate, prima înmatriculareiun 25: 7 noiiun 25: 138 rulate, prima înmatriculareiul 25: 19 noiiul 25: 158 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 noiaug 25: 138 rulate, prima înmatricularesep 25: 28 noisep 25: 168 rulate, prima înmatriculareoct 25: 11 noioct 25: 183 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 43 noidec 25: 142 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 146 rulate, prima înmatricularemar 26: 8 noimar 26: 176 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 143 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 136 rulate, prima înmatriculareiun 26: 7 noiiun 26: 165 rulate, prima înmatriculareiul 26: 5 noiiul 26: 158 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 138 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 155 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 noioct 26: 154 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2414130
dec 2413145
ian 2511107
feb 2511127
mar 258125
apr 257151
mai 258136
iun 257138
iul 2519158
aug 2519138
sep 2528168
oct 2511183
nov 257178
dec 2543142
ian 262114
feb 269146
mar 268176
apr 262143
mai 262136
iun 267165
iul 265158
aug 261138
sep 262155
oct 2611154

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020302008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi20082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200801
200906
201003
201103
2012024
2013026
2014013
2015019
2016013
2017015
2018012
201902
202004
202103
202201
202300
2024130

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE4830,4%
CLIO3220,3%
SCENIC1710,8%
KADJAR148,9%
CAPTUR138,2%
TALISMAN95,7%
TRAFIC63,8%
LAGUNA53,2%
ESPACE31,9%
KOLEOS31,9%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ZOE21,3%
ARKANA10,6%
AUSTRAL10,6%
KANGOO10,6%
MASTER10,6%
RENAULT10,6%
TWINGO10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4830,4%
Mici (B)3421,5%
SUV3220,3%
Monovolume (MPV)2717,1%
Medii (D)148,9%
Neclasificate10,6%
Mini (A)10,6%
Utilitare10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14591,8%
Noi138,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină13182,9%
Benzină1610,1%
Hibrid74,4%
Electric21,3%
GPL21,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14189,2%
Companie1710,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8352,5%
Berlină cu hayon4830,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1610,1%
Berlină85,1%
Cupeu21,3%
Cabriolet10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4528,5%
75-109 kW9660,8%
110-149 kW148,9%
150-219 kW10,6%
Necompletat21,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc85,1%
1000-1399 cmc117,0%
1400-1599 cmc12075,9%
1600-1999 cmc1610,1%
2000-2999 cmc10,6%
Necompletat21,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1588,2%
Export211,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.