Înmatriculări RENAULT în județul Ilfov, ianuarie 2025

Noi44+41,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare46+2,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări126-10,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 25 noinov 24: 60 rulate, prima înmatricularedec 24: 62 noidec 24: 61 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 46 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 52 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 51 rulate, prima înmatriculareapr 25: 11 noiapr 25: 88 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 62 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 78 rulate, prima înmatriculareiul 25: 61 noiiul 25: 65 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 64 rulate, prima înmatricularesep 25: 82 noisep 25: 73 rulate, prima înmatriculareoct 25: 33 noioct 25: 57 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 72 rulate, prima înmatriculareian 26: 9 noiian 26: 53 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 61 rulate, prima înmatricularemar 26: 51 noimar 26: 63 rulate, prima înmatriculareapr 26: 13 noiapr 26: 53 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 noimai 26: 52 rulate, prima înmatriculareiun 26: 27 noiiun 26: 53 rulate, prima înmatriculareiul 26: 17 noiiul 26: 49 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 61 noisep 26: 69 rulate, prima înmatriculareoct 26: 52 noioct 26: 63 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242560
dec 246261
ian 254446
feb 25852
mar 253551
apr 251188
mai 254862
iun 252178
iul 256165
aug 252764
sep 258273
oct 253357
nov 259561
dec 2512472
ian 26953
feb 264061
mar 265163
apr 261353
mai 26852
iun 262753
iul 261749
aug 261059
sep 266169
oct 265263

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 44 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare20082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200802
200901
201004
201101
201201
201304
201402
201507
201604
201703
201804
201908
202001
202102
202201
202300
2024441

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTUR3134,4%
CLIO1820,0%
MEGANE1820,0%
SCENIC66,7%
KADJAR44,4%
LAGUNA44,4%
TALISMAN33,3%
ESPACE22,2%
KOLEOS22,2%
ARKANA11,1%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TWINGO11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3842,2%
Mici (B)1820,0%
Compacte (C)1820,0%
Monovolume (MPV)88,9%
Medii (D)77,8%
Mini (A)11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4651,1%
Noi4448,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
GPL3336,7%
Motorină3336,7%
Benzină1617,8%
Hibrid66,7%
Electric22,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4954,4%
Companie4145,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon6167,8%
Break2426,7%
Berlină33,3%
Cupeu22,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5156,7%
75-109 kW2932,2%
110-149 kW88,9%
Necompletat22,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3842,2%
1000-1399 cmc1213,3%
1400-1599 cmc2932,2%
1600-1999 cmc910,0%
Necompletat22,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare450,0%
Export450,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.