Înmatriculări RENAULT în județul Iași, iulie 2023

Noi41+412,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare68+44,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări97

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 27 noinov 24: 55 rulate, prima înmatricularedec 24: 24 noidec 24: 59 rulate, prima înmatriculareian 25: 11 noiian 25: 50 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 noifeb 25: 63 rulate, prima înmatricularemar 25: 7 noimar 25: 85 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 noiapr 25: 90 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 70 rulate, prima înmatriculareiun 25: 7 noiiun 25: 78 rulate, prima înmatriculareiul 25: 12 noiiul 25: 76 rulate, prima înmatriculareaug 25: 23 noiaug 25: 65 rulate, prima înmatricularesep 25: 32 noisep 25: 75 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 noioct 25: 88 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 76 rulate, prima înmatricularedec 25: 76 noidec 25: 70 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 50 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 80 rulate, prima înmatricularemar 26: 20 noimar 26: 89 rulate, prima înmatriculareapr 26: 6 noiapr 26: 72 rulate, prima înmatricularemai 26: 15 noimai 26: 63 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 82 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 60 rulate, prima înmatriculareaug 26: 8 noiaug 26: 56 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 57 rulate, prima înmatriculareoct 26: 8 noioct 26: 54 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242755
dec 242459
ian 251150
feb 251363
mar 25785
apr 25890
mai 25470
iun 25778
iul 251276
aug 252365
sep 253275
oct 251288
nov 254376
dec 257670
ian 26650
feb 26980
mar 262089
apr 26672
mai 261563
iun 261882
iul 26860
aug 26856
sep 261157
oct 26854

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030401999: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2023: 34 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200000
200100
200202
200300
200401
200502
200600
200706
200803
200904
201003
201106
2012012
201304
201406
201505
201602
201706
201803
201901
202000
202101
202270
2023340

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE3834,9%
CLIO1917,4%
SCENIC1211,0%
CAPTUR1110,1%
KANGOO65,5%
LAGUNA54,6%
AUSTRAL43,7%
KADJAR32,8%
KOLEOS32,8%
ARKANA21,8%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MODUS21,8%
ZOE21,8%
ESPACE10,9%
TWINGO10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)3834,9%
Mici (B)2321,1%
SUV2321,1%
Monovolume (MPV)1917,4%
Medii (D)54,6%
Mini (A)10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6862,4%
Noi4137,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5954,1%
Benzină2119,3%
Hibrid1917,4%
Electric98,3%
GPL10,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8779,8%
Companie2220,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon5449,5%
Break3330,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1614,7%
Berlină32,8%
Cupeu21,8%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3633,0%
75-109 kW5449,5%
110-149 kW1110,1%
Necompletat87,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc54,6%
1000-1399 cmc2321,1%
1400-1599 cmc5752,3%
1600-1999 cmc1513,8%
Necompletat98,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1090,9%
Export19,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.