Înmatriculări RENAULT în județul Gorj, martie 2023

Noi14+180,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare29-23,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări45

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 8 noinov 24: 43 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 41 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 26 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 52 rulate, prima înmatricularemar 25: 9 noimar 25: 48 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 46 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 noimai 25: 42 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 noiiun 25: 39 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 noiiul 25: 43 rulate, prima înmatriculareaug 25: 9 noiaug 25: 32 rulate, prima înmatricularesep 25: 13 noisep 25: 34 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 31 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 noinov 25: 46 rulate, prima înmatricularedec 25: 14 noidec 25: 31 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 40 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 noifeb 26: 52 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 45 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 42 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 22 rulate, prima înmatriculareiun 26: 13 noiiun 26: 41 rulate, prima înmatriculareiul 26: 7 noiiul 26: 45 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 noisep 26: 40 rulate, prima înmatriculareoct 26: 9 noioct 26: 32 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24843
dec 242141
ian 25326
feb 25452
mar 25948
apr 25646
mai 25842
iun 25639
iul 251043
aug 25932
sep 251334
oct 25831
nov 25746
dec 251431
ian 26140
feb 26552
mar 26245
apr 26142
mai 26122
iun 261341
iul 26745
aug 26531
sep 26940
oct 26932

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152003: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 12 noi2023: 2 noi200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200500
200602
200702
200801
200903
201000
201101
201203
201302
201401
201501
201603
201705
201800
201903
202001
202100
2022120
202320

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE1227,9%
CLIO818,6%
KADJAR716,3%
CAPTUR49,3%
ARKANA37,0%
TALISMAN37,0%
AUSTRAL24,7%
KOLEOS12,3%
LAGUNA12,3%
SCENIC12,3%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ZOE12,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1739,5%
Compacte (C)1227,9%
Mici (B)920,9%
Medii (D)49,3%
Monovolume (MPV)12,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2967,4%
Noi1432,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2251,2%
Benzină1125,6%
Hibrid716,3%
Electric24,7%
GPL12,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3786,0%
Companie614,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon2148,8%
Break1534,9%
Berlină511,6%
Cupeu12,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1534,9%
75-109 kW1841,9%
110-149 kW818,6%
Necompletat24,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc511,6%
1000-1399 cmc920,9%
1400-1599 cmc2455,8%
1600-1999 cmc37,0%
Necompletat24,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.