Înmatriculări RENAULT în județul Galați, septembrie 2023

Noi7+16,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare53-7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări69

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri53

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 10 noinov 24: 70 rulate, prima înmatricularedec 24: 11 noidec 24: 49 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 54 rulate, prima înmatricularefeb 25: 12 noifeb 25: 64 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 77 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 60 rulate, prima înmatricularemai 25: 5 noimai 25: 74 rulate, prima înmatriculareiun 25: 7 noiiun 25: 69 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 noiiul 25: 81 rulate, prima înmatriculareaug 25: 8 noiaug 25: 58 rulate, prima înmatricularesep 25: 13 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 5 noioct 25: 77 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 70 rulate, prima înmatricularedec 25: 17 noidec 25: 51 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 53 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 59 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 56 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 65 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 noiiun 26: 42 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2 noiaug 26: 55 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 57 rulate, prima înmatriculareoct 26: 6 noioct 26: 54 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241070
dec 241149
ian 25654
feb 251264
mar 25277
apr 25360
mai 25574
iun 25769
iul 25881
aug 25858
sep 251369
oct 25577
nov 251570
dec 251751
ian 26353
feb 26159
mar 26256
apr 26365
mai 26058
iun 26642
iul 26654
aug 26255
sep 261157
oct 26654

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
024682004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 7 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200500
200602
200703
200801
200900
201002
201107
201204
201306
201407
201505
201606
201703
201804
201901
202001
202100
202200
202370

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE1931,7%
TALISMAN711,7%
SCENIC610,0%
CAPTUR58,3%
LAGUNA58,3%
CLIO46,7%
ESPACE46,7%
KADJAR46,7%
KOLEOS23,3%
AUSTRAL11,7%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FLUENCE11,7%
MODUS11,7%
TWINGO11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2033,3%
Medii (D)1220,0%
SUV1220,0%
Monovolume (MPV)1016,7%
Mici (B)58,3%
Mini (A)11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5388,3%
Noi711,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4981,7%
Benzină610,0%
Hibrid58,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5388,3%
Companie711,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon2338,3%
Break1931,7%
Berlină915,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)711,7%
Cabriolet11,7%
Cupeu11,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW813,3%
75-109 kW4270,0%
110-149 kW915,0%
150-219 kW11,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11,7%
1000-1399 cmc813,3%
1400-1599 cmc4168,3%
1600-1999 cmc1016,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5094,3%
Export35,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.