Înmatriculări RENAULT în județul Cluj, august 2023

Noi13-82,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare76+31,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări98

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 15 noinov 24: 81 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 noidec 24: 85 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 74 rulate, prima înmatricularefeb 25: 15 noifeb 25: 77 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 noimar 25: 91 rulate, prima înmatriculareapr 25: 14 noiapr 25: 99 rulate, prima înmatricularemai 25: 3 noimai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 22 noiiul 25: 93 rulate, prima înmatriculareaug 25: 11 noiaug 25: 80 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 90 rulate, prima înmatriculareoct 25: 16 noioct 25: 110 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 87 rulate, prima înmatricularedec 25: 38 noidec 25: 69 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 80 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 81 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 82 rulate, prima înmatriculareapr 26: 14 noiapr 26: 79 rulate, prima înmatricularemai 26: 16 noimai 26: 81 rulate, prima înmatriculareiun 26: 22 noiiun 26: 90 rulate, prima înmatriculareiul 26: 16 noiiul 26: 92 rulate, prima înmatriculareaug 26: 6 noiaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 15 noisep 26: 75 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 noioct 26: 61 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241581
dec 241585
ian 255274
feb 251577
mar 252491
apr 251499
mai 25399
iun 25994
iul 252293
aug 251180
sep 252190
oct 2516110
nov 251587
dec 253869
ian 261880
feb 261881
mar 26582
apr 261479
mai 261681
iun 262290
iul 261692
aug 26677
sep 261575
oct 261361

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2023: 10 noi200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200401
200502
200601
200701
200803
200906
2010010
201109
201207
2013013
201405
201503
201606
201703
201803
201900
202002
202100
202230
2023100

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE3943,8%
SCENIC1314,6%
CLIO89,0%
LAGUNA66,7%
KADJAR55,6%
CAPTUR44,5%
AUSTRAL33,4%
ARKANA22,2%
ESPACE22,2%
FLUENCE11,1%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KANGOO11,1%
KOLEOS11,1%
MODUS11,1%
TALISMAN11,1%
TWINGO11,1%
ZOE11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4044,9%
Monovolume (MPV)1618,0%
SUV1516,9%
Mici (B)1011,2%
Medii (D)77,9%
Mini (A)11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare7685,4%
Noi1314,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6471,9%
Benzină1415,7%
Hibrid77,9%
Electric44,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8494,4%
Companie55,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4247,2%
Berlină cu hayon3438,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)910,1%
Berlină33,4%
Cupeu11,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2224,7%
75-109 kW5258,4%
110-149 kW1011,2%
150-219 kW11,1%
Necompletat44,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc22,2%
1000-1399 cmc1516,9%
1400-1599 cmc5966,3%
1600-1999 cmc89,0%
2000-2999 cmc11,1%
Necompletat44,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1184,6%
Export17,7%
Înmatriculat pentru export17,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.