Înmatriculări RENAULT în București, septembrie 2023

Noi385-11,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare121-7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări414

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri234

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 282 noinov 24: 131 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.089 noidec 24: 152 rulate, prima înmatriculareian 25: 419 noiian 25: 122 rulate, prima înmatricularefeb 25: 371 noifeb 25: 150 rulate, prima înmatricularemar 25: 261 noimar 25: 173 rulate, prima înmatriculareapr 25: 273 noiapr 25: 184 rulate, prima înmatricularemai 25: 256 noimai 25: 162 rulate, prima înmatriculareiun 25: 280 noiiun 25: 189 rulate, prima înmatriculareiul 25: 468 noiiul 25: 168 rulate, prima înmatriculareaug 25: 582 noiaug 25: 158 rulate, prima înmatricularesep 25: 448 noisep 25: 157 rulate, prima înmatriculareoct 25: 482 noioct 25: 185 rulate, prima înmatricularenov 25: 459 noinov 25: 149 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.702 noidec 25: 163 rulate, prima înmatriculareian 26: 137 noiian 26: 91 rulate, prima înmatricularefeb 26: 374 noifeb 26: 164 rulate, prima înmatricularemar 26: 180 noimar 26: 146 rulate, prima înmatriculareapr 26: 207 noiapr 26: 154 rulate, prima înmatricularemai 26: 192 noimai 26: 128 rulate, prima înmatriculareiun 26: 598 noiiun 26: 140 rulate, prima înmatriculareiul 26: 275 noiiul 26: 125 rulate, prima înmatriculareaug 26: 254 noiaug 26: 128 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 130 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 107 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24282131
dec 241.089152
ian 25419122
feb 25371150
mar 25261173
apr 25273184
mai 25256162
iun 25280189
iul 25468168
aug 25582158
sep 25448157
oct 25482185
nov 25459149
dec 251.702163
ian 2613791
feb 26374164
mar 26180146
apr 26207154
mai 26192128
iun 26598140
iul 26275125
aug 26254128
sep 26311130
oct 26237107

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 9 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 15 noi2023: 370 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199900
200000
200100
200200
200300
200401
200502
200601
200700
200805
200903
201001
2011011
2012014
201307
201405
201509
201609
2017025
2018013
201906
202007
202101
2022150
20233700

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLIO13326,3%
MEGANE11021,7%
ARKANA9619,0%
CAPTUR499,7%
AUSTRAL336,5%
KADJAR173,4%
TALISMAN153,0%
SCENIC132,6%
ESPACE81,6%
TRAFIC81,6%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ZOE61,2%
KANGOO51,0%
LAGUNA51,0%
KOLEOS30,6%
2510,2%
MASTER10,2%
MODUS10,2%
SM610,2%
TWINGO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19839,1%
Mici (B)14027,7%
Compacte (C)11021,7%
Monovolume (MPV)346,7%
Medii (D)204,0%
Neclasificate20,4%
Mini (A)10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi38576,1%
Rulate, prima înmatriculare12123,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid18636,8%
Benzină17033,6%
Motorină12123,9%
Electric204,0%
GPL91,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie35369,8%
Persoană fizică15330,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon32363,8%
Break9719,2%
Berlină6312,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)193,8%
Cupeu30,6%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20239,9%
75-109 kW20239,9%
110-149 kW7915,6%
150-219 kW10,2%
220 kW și peste30,6%
Necompletat193,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11222,1%
1000-1399 cmc17735,0%
1400-1599 cmc16632,8%
1600-1999 cmc295,7%
2000-2999 cmc20,4%
Necompletat204,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18980,8%
Export4519,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.