Înmatriculări RENAULT în județul Bistrița-Năsăud, aprilie 2026

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare30+76,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări17-26,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 1 noinov 24: 15 rulate, prima înmatricularedec 24: 15 rulate, prima înmatriculareian 25: 20 rulate, prima înmatricularefeb 25: 25 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 19 rulate, prima înmatriculareapr 25: 17 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 rulate, prima înmatriculareiun 25: 13 rulate, prima înmatriculareiul 25: 19 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 16 rulate, prima înmatricularesep 25: 20 rulate, prima înmatriculareoct 25: 21 rulate, prima înmatricularenov 25: 23 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 18 rulate, prima înmatriculareian 26: 25 rulate, prima înmatricularefeb 26: 30 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 34 rulate, prima înmatriculareapr 26: 30 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 rulate, prima înmatriculareiun 26: 19 rulate, prima înmatriculareiul 26: 2 noiiul 26: 29 rulate, prima înmatriculareaug 26: 17 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24115
dec 24015
ian 25020
feb 25025
mar 25219
apr 25017
mai 25024
iun 25013
iul 25019
aug 25216
sep 25020
oct 25021
nov 25023
dec 25118
ian 26025
feb 26030
mar 26134
apr 26030
mai 26030
iun 26019
iul 26229
aug 26017
sep 26023
oct 26129

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
012342000: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200200
200300
200401
200500
200600
200700
200803
200902
201003
201102
201201
201301
201400
201503
201603
201704
201803
201900
202002
202100
202200
202300
202401

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE723,3%
KOLEOS516,7%
CLIO413,3%
SCENIC310,0%
ESPACE26,7%
KADJAR26,7%
LAGUNA26,7%
TALISMAN26,7%
CAPTUR13,3%
TRAFIC13,3%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ZOE13,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV826,7%
Compacte (C)723,3%
Monovolume (MPV)620,0%
Mici (B)516,7%
Medii (D)413,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2376,7%
Benzină413,3%
Electric26,7%
Hibrid13,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2790,0%
Companie310,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1550,0%
Berlină cu hayon1136,7%
Berlină26,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)26,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW516,7%
75-109 kW1343,3%
110-149 kW1033,3%
Necompletat26,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc26,7%
1400-1599 cmc1550,0%
1600-1999 cmc1136,7%
Necompletat26,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.