Înmatriculări RENAULT în județul Bacău, august 2025

Noi13+333,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare99+54,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări88+15,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri8

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 10 noinov 24: 59 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 52 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 6 noimar 25: 66 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 noiapr 25: 61 rulate, prima înmatricularemai 25: 7 noimai 25: 85 rulate, prima înmatriculareiun 25: 4 noiiun 25: 62 rulate, prima înmatriculareiul 25: 15 noiiul 25: 100 rulate, prima înmatriculareaug 25: 13 noiaug 25: 99 rulate, prima înmatricularesep 25: 23 noisep 25: 78 rulate, prima înmatriculareoct 25: 9 noioct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 83 rulate, prima înmatricularedec 25: 34 noidec 25: 69 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 72 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 83 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 83 rulate, prima înmatriculareapr 26: 3 noiapr 26: 85 rulate, prima înmatricularemai 26: 11 noimai 26: 66 rulate, prima înmatriculareiun 26: 11 noiiun 26: 85 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 71 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 71 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 noisep 26: 95 rulate, prima înmatriculareoct 26: 14 noioct 26: 78 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241059
dec 241366
ian 25652
feb 25979
mar 25666
apr 25661
mai 25785
iun 25462
iul 2515100
aug 251399
sep 252378
oct 25979
nov 251383
dec 253469
ian 26272
feb 26383
mar 261983
apr 26385
mai 261166
iun 261185
iul 261971
aug 26571
sep 261395
oct 261478

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 12 noi20062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200603
200703
200802
200903
2010010
2011010
201208
2013011
201405
2015011
2016012
2017012
201803
201904
202001
202100
202201
202300
202410
2025120

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE4035,7%
CLIO1816,1%
SCENIC1210,7%
CAPTUR108,9%
KADJAR108,9%
ESPACE65,4%
TALISMAN65,4%
KOLEOS43,6%
KANGOO32,7%
LAGUNA21,8%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRAFIC10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)4035,7%
SUV2421,4%
Monovolume (MPV)2219,6%
Mici (B)1816,1%
Medii (D)87,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare9988,4%
Noi1311,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină8777,7%
Benzină1816,1%
Hibrid43,6%
GPL32,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică10997,3%
Companie32,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon4742,0%
Break4742,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1210,7%
Berlină32,7%
Cupeu21,8%
Cabriolet10,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2825,0%
75-109 kW6860,7%
110-149 kW1614,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc87,1%
1000-1399 cmc1210,7%
1400-1599 cmc8071,4%
1600-1999 cmc1210,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare675,0%
Export225,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.