Înmatriculări RENAULT SCENIC în județul Prahova, martie 2026

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare16-5,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 12 rulate, prima înmatricularedec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 rulate, prima înmatricularefeb 25: 6 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 rulate, prima înmatriculareapr 25: 6 rulate, prima înmatricularemai 25: 8 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 rulate, prima înmatriculareaug 25: 10 rulate, prima înmatricularesep 25: 17 rulate, prima înmatriculareoct 25: 12 rulate, prima înmatricularenov 25: 8 rulate, prima înmatricularedec 25: 9 rulate, prima înmatriculareian 26: 8 rulate, prima înmatricularefeb 26: 17 rulate, prima înmatricularemar 26: 16 rulate, prima înmatriculareapr 26: 8 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 6 rulate, prima înmatriculareiul 26: 12 rulate, prima înmatriculareaug 26: 13 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 rulate, prima înmatriculareoct 26: 4 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24012
dec 24017
ian 2503
feb 2506
mar 25017
apr 2506
mai 2508
iun 25014
iul 2508
aug 25010
sep 25017
oct 25012
nov 2508
dec 2509
ian 2608
feb 26017
mar 26016
apr 2608
mai 2608
iun 2606
iul 26012
aug 26013
sep 2604
oct 2604

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare20072008200920102011201220132014201520162017
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200701
200800
200902
201002
201101
201201
201302
201400
201503
201601
201703

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)16100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1487,5%
Benzină212,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1275,0%
Companie425,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1275,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)425,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW212,5%
75-109 kW1487,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc212,5%
1400-1599 cmc1381,2%
1600-1999 cmc16,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.