Înmatriculări PORSCHE în județul Constanța, iulie 2023

Noi3

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare4-20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări9

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246810nov 24: 4 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 2 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 4 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 7 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 3 rulate, prima înmatriculareapr 25: 5 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 3 rulate, prima înmatriculareiun 25: 6 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 4 rulate, prima înmatriculareaug 25: 7 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 7 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 6 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 4 rulate, prima înmatricularefeb 26: 5 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 7 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 7 rulate, prima înmatriculareiul 26: 5 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 7 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2404
dec 2412
ian 2514
feb 2527
mar 2513
apr 2505
mai 2513
iun 2506
iul 2514
aug 2507
sep 2517
oct 2502
nov 2516
dec 2503
ian 2614
feb 2605
mar 2604
apr 2601
mai 2617
iun 2617
iul 2605
aug 2601
sep 2617
oct 2607

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232017: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201702
201800
201901
202000
202100
202201
202330

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
911342,9%
CAYENNE228,6%
718114,3%
Model necompletat114,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Sport457,1%
SUV228,6%
Neclasificate114,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare457,1%
Noi342,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină7100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică457,1%
Companie342,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break342,9%
Cabriolet228,6%
Cupeu228,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
150-219 kW114,3%
220 kW și peste685,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc228,6%
2000-2999 cmc457,1%
3000 cmc și peste114,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.