Înmatriculări PEUGEOT în județul Vrancea, mai 2023

Noi1-50,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare13+44,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări15

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 1 noinov 24: 11 rulate, prima înmatricularedec 24: 12 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 12 rulate, prima înmatricularefeb 25: 14 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 18 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 rulate, prima înmatriculareiul 25: 8 rulate, prima înmatriculareaug 25: 14 rulate, prima înmatricularesep 25: 8 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 12 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 17 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 9 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 15 rulate, prima înmatriculareaug 26: 12 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24111
dec 24012
ian 25112
feb 25014
mar 25011
apr 25318
mai 25013
iun 25012
iul 2508
aug 25014
sep 2508
oct 25014
nov 25112
dec 25117
ian 26017
feb 26018
mar 26017
apr 26011
mai 26013
iun 2619
iul 26115
aug 26012
sep 2609
oct 26011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200300
200402
200501
200602
200701
200800
200900
201003
201100
201201
201300
201400
201501
201601
201700
201800
201900
202000
202100
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
307642,9%
308214,3%
508214,3%
20617,1%
20817,1%
300817,1%
PARTNER17,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)857,1%
Mici (B)214,3%
Medii (D)214,3%
Monovolume (MPV)17,1%
SUV17,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1392,9%
Noi17,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină964,3%
Benzină428,6%
Hibrid17,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică14100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)535,7%
Break321,4%
Berlină214,3%
Berlină cu hayon214,3%
Cabriolet214,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW535,7%
75-109 kW750,0%
110-149 kW214,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc17,1%
1400-1599 cmc964,3%
1600-1999 cmc428,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.