Înmatriculări PEUGEOT în județul Mureș, august 2025

Noi2+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare21-12,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări28-26,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 3 noinov 24: 16 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 26 rulate, prima înmatricularefeb 25: 2 noifeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 16 rulate, prima înmatricularemai 25: 32 rulate, prima înmatriculareiun 25: 18 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 26 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 20 rulate, prima înmatricularenov 25: 32 rulate, prima înmatricularedec 25: 17 rulate, prima înmatriculareian 26: 25 rulate, prima înmatricularefeb 26: 24 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 rulate, prima înmatriculareapr 26: 19 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 rulate, prima înmatricularesep 26: 24 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24316
dec 24023
ian 25126
feb 25216
mar 25024
apr 25116
mai 25032
iun 25018
iul 25032
aug 25221
sep 25026
oct 25220
nov 25032
dec 25017
ian 26025
feb 26024
mar 26019
apr 26019
mai 26026
iun 26021
iul 26018
aug 26018
sep 26024
oct 26018

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200502
200602
200700
200801
200902
201000
201101
201201
201302
201402
201501
201601
201701
201800
201902
202000
202102
202200
202300
202400
202520

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
3008521,7%
2008313,0%
508313,0%
20628,7%
20728,7%
30728,7%
30828,7%
100714,3%
20814,3%
500814,3%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
80714,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV939,1%
Mici (B)521,7%
Compacte (C)417,4%
Medii (D)313,0%
Mini (A)14,3%
Monovolume (MPV)14,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2191,3%
Noi28,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1147,8%
Benzină834,8%
Hibrid313,0%
Electric14,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1982,6%
Companie417,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)939,1%
Break730,4%
Berlină cu hayon521,7%
Berlină14,3%
Cabriolet14,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW626,1%
75-109 kW1356,5%
110-149 kW28,7%
150-219 kW14,3%
Necompletat14,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc834,8%
1400-1599 cmc939,1%
1600-1999 cmc417,4%
2000-2999 cmc14,3%
Necompletat14,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.