Înmatriculări PEUGEOT în județul Galați, aprilie 2024

Noi10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15+15,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări28+12,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 22 rulate, prima înmatricularedec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 rulate, prima înmatricularemar 25: 28 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 rulate, prima înmatriculareiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 29 rulate, prima înmatriculareaug 25: 19 rulate, prima înmatricularesep 25: 28 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 32 rulate, prima înmatricularenov 25: 24 rulate, prima înmatricularedec 25: 19 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 26 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 12 rulate, prima înmatriculareapr 26: 25 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 8 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24022
dec 24017
ian 2509
feb 25013
mar 25028
apr 25021
mai 25025
iun 25028
iul 25129
aug 25019
sep 25028
oct 25232
nov 25024
dec 25019
ian 26012
feb 26126
mar 26112
apr 26025
mai 26018
iun 26018
iul 26018
aug 26018
sep 26112
oct 2618

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123452003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 2 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200401
200502
200600
200700
200801
200900
201000
201100
201200
201300
201401
201501
201600
201701
201802
201905
202000
202100
202200
202300
202410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
3008425,0%
2008212,5%
208212,5%
308212,5%
407212,5%
10816,2%
20616,2%
30716,2%
PARTNER16,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV637,5%
Mici (B)318,8%
Compacte (C)318,8%
Medii (D)212,5%
Mini (A)16,2%
Monovolume (MPV)16,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1593,8%
Noi16,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină956,2%
Benzină743,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)743,8%
Berlină cu hayon531,2%
Berlină212,5%
Break212,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW637,5%
75-109 kW956,2%
110-149 kW16,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc16,2%
1000-1399 cmc743,8%
1400-1599 cmc637,5%
1600-1999 cmc212,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.