Înmatriculări PEUGEOT în județul Buzău, februarie 2023

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare10+233,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări20

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 10 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 rulate, prima înmatriculareian 25: 3 noiian 25: 10 rulate, prima înmatricularefeb 25: 13 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 11 rulate, prima înmatriculareapr 25: 8 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 11 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 rulate, prima înmatriculareiul 25: 10 rulate, prima înmatriculareaug 25: 12 rulate, prima înmatricularesep 25: 17 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 rulate, prima înmatricularedec 25: 12 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 17 rulate, prima înmatriculareapr 26: 14 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 7 rulate, prima înmatriculareiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 10 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 9 rulate, prima înmatriculareoct 26: 9 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24010
dec 2408
ian 25310
feb 25013
mar 25111
apr 2508
mai 25111
iun 2508
iul 25010
aug 25012
sep 25017
oct 25014
nov 25012
dec 25012
ian 2605
feb 2609
mar 26317
apr 26014
mai 2617
iun 26014
iul 26010
aug 2605
sep 2619
oct 2609

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare20052006200720082009201020112012201320142015201620172018
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200501
200602
200700
200801
200900
201002
201100
201201
201300
201402
201500
201600
201700
201801

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
207220,0%
508220,0%
2008110,0%
206110,0%
3008110,0%
308110,0%
407110,0%
BIPPER110,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)330,0%
Medii (D)330,0%
SUV220,0%
Compacte (C)110,0%
Monovolume (MPV)110,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină660,0%
Benzină440,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică990,0%
Companie110,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină330,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)330,0%
Berlină cu hayon220,0%
Break220,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW440,0%
75-109 kW220,0%
110-149 kW440,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc440,0%
1400-1599 cmc110,0%
1600-1999 cmc550,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.