Înmatriculări PEUGEOT în județul Bacău, septembrie 2024

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare20+42,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări28+3,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 1 noinov 24: 13 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 13 rulate, prima înmatricularefeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 21 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 18 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 rulate, prima înmatriculareiun 25: 22 rulate, prima înmatriculareiul 25: 2 noiiul 25: 31 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 23 rulate, prima înmatricularesep 25: 2 noisep 25: 30 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 36 rulate, prima înmatricularenov 25: 34 rulate, prima înmatricularedec 25: 39 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 24 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 19 rulate, prima înmatricularemai 26: 17 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 22 rulate, prima înmatriculareiul 26: 18 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 rulate, prima înmatricularesep 26: 22 rulate, prima înmatriculareoct 26: 25 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24113
dec 24018
ian 25113
feb 25016
mar 25121
apr 25118
mai 25021
iun 25022
iul 25231
aug 25223
sep 25230
oct 25136
nov 25034
dec 25039
ian 26021
feb 26022
mar 26224
apr 26119
mai 26017
iun 26122
iul 26018
aug 26028
sep 26022
oct 26025

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200300
200402
200501
200601
200702
200801
200900
201000
201100
201200
201302
201402
201501
201602
201702
201801
201900
202002
202100
202200
202300
202410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
508419,0%
2008314,3%
207314,3%
20629,5%
20829,5%
300829,5%
10714,8%
30714,8%
30814,8%
40714,8%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
500814,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)733,3%
SUV628,6%
Medii (D)523,8%
Compacte (C)29,5%
Mini (A)14,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare2095,2%
Noi14,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină942,9%
Motorină942,9%
Hibrid314,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2095,2%
Companie14,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon838,1%
Break523,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)419,0%
Berlină314,3%
Cabriolet14,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW838,1%
75-109 kW942,9%
110-149 kW419,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc14,8%
1000-1399 cmc838,1%
1400-1599 cmc733,3%
1600-1999 cmc523,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.