Înmatriculări OPEL în județul Satu Mare, februarie 2022

Noi1

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33-29,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 29 rulate, prima înmatricularedec 24: 31 rulate, prima înmatriculareian 25: 19 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 rulate, prima înmatricularemar 25: 30 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 rulate, prima înmatricularemai 25: 33 rulate, prima înmatriculareiun 25: 25 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 22 rulate, prima înmatricularesep 25: 27 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 28 rulate, prima înmatricularenov 25: 19 rulate, prima înmatricularedec 25: 24 rulate, prima înmatriculareian 26: 15 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 rulate, prima înmatricularemar 26: 26 rulate, prima înmatriculareapr 26: 32 rulate, prima înmatricularemai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 32 rulate, prima înmatriculareiul 26: 21 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 22 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24029
dec 24031
ian 25019
feb 25019
mar 25030
apr 25032
mai 25033
iun 25025
iul 25029
aug 25122
sep 25027
oct 25128
nov 25019
dec 25024
ian 26015
feb 26026
mar 26026
apr 26032
mai 26023
iun 26032
iul 26021
aug 26018
sep 26019
oct 26122

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 1997: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199702
199700
199800
199900
200000
200101
200200
200302
200400
200505
200601
200702
200806
200901
201000
201105
201201
201301
201403
201500
201601
201701
201800
201901
202000
202110

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA1544,1%
CORSA514,7%
VIVARO38,8%
ZAFIRA38,8%
INSIGNIA25,9%
COMBO12,9%
FRONTERA12,9%
MERIVA12,9%
Model necompletat12,9%
SIGNUM12,9%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VECTRA12,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1544,1%
Monovolume (MPV)823,5%
Mici (B)514,7%
Medii (D)411,8%
Neclasificate12,9%
SUV12,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3397,1%
Noi12,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1955,9%
Benzină1544,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3397,1%
Companie12,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1544,1%
Berlină cu hayon1029,4%
Break617,6%
Berlină25,9%
Cupeu12,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1235,3%
75-109 kW1955,9%
110-149 kW25,9%
150-219 kW12,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc25,9%
1000-1399 cmc617,6%
1400-1599 cmc823,5%
1600-1999 cmc1750,0%
2000-2999 cmc12,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4195,3%
Export24,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.