Înmatriculări OPEL în județul Caraș-Severin, octombrie 2026

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare27-18,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări40-16,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri18

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 30 rulate, prima înmatricularedec 24: 36 rulate, prima înmatriculareian 25: 41 rulate, prima înmatricularefeb 25: 33 rulate, prima înmatricularemar 25: 30 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 24 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 29 rulate, prima înmatriculareaug 25: 41 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 rulate, prima înmatriculareoct 25: 33 rulate, prima înmatricularenov 25: 33 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 25 rulate, prima înmatriculareian 26: 24 rulate, prima înmatricularefeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 31 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 29 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 rulate, prima înmatriculareoct 26: 27 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24030
dec 24036
ian 25041
feb 25033
mar 25030
apr 25033
mai 25027
iun 25124
iul 25129
aug 25041
sep 25022
oct 25033
nov 25033
dec 25125
ian 26024
feb 26031
mar 26031
apr 26024
mai 26023
iun 26029
iul 26028
aug 26025
sep 26026
oct 26027

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0123< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200201
200300
200403
200502
200600
200702
200803
200901
201001
201102
201201
201301
201401
201501
201602
201701
201801
201901
202001
202100
202200
202300
202400
202501

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA933,3%
CORSA518,5%
MOKKA311,1%
INSIGNIA27,4%
MERIVA27,4%
ANTARA13,7%
KARL13,7%
Model necompletat13,7%
VECTRA13,7%
ZAFIRA13,7%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ZAFIRA TOURER13,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)933,3%
Mici (B)518,5%
Monovolume (MPV)414,8%
SUV414,8%
Medii (D)311,1%
Neclasificate13,7%
Mini (A)13,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare27100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină1555,6%
Motorină1140,7%
GPL13,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2696,3%
Companie13,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1140,7%
Break829,6%
Berlină cu hayon622,2%
Berlină13,7%
Cupeu13,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1037,0%
75-109 kW1244,4%
110-149 kW518,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc311,1%
1000-1399 cmc725,9%
1400-1599 cmc622,2%
1600-1999 cmc1140,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.