Înmatriculări OPEL în județul Buzău, aprilie 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare12+50,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări145+25,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri25

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 23 rulate, prima înmatricularedec 24: 11 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 23 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 20 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 rulate, prima înmatriculareaug 25: 11 rulate, prima înmatricularesep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 22 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 rulate, prima înmatricularefeb 26: 16 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 19 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 15 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24023
dec 24011
ian 25015
feb 25018
mar 25011
apr 25123
mai 25220
iun 25014
iul 25013
aug 25011
sep 25019
oct 25123
nov 25022
dec 25013
ian 26012
feb 26016
mar 26119
apr 26015
mai 26013
iun 26014
iul 26015
aug 26014
sep 26014
oct 26010

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0122002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200201
200300
200401
200501
200601
200702
200802
200900
201001
201101
201200
201300
201400
201501
201601

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA541,7%
ZAFIRA433,3%
CORSA216,7%
INSIGNIA18,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)541,7%
Monovolume (MPV)433,3%
Mici (B)216,7%
Medii (D)18,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare12100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină758,3%
Benzină433,3%
GPL18,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1191,7%
Companie18,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)758,3%
Berlină cu hayon325,0%
Break216,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW325,0%
75-109 kW866,7%
110-149 kW18,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc216,7%
1400-1599 cmc541,7%
1600-1999 cmc541,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2496,0%
Export14,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.