Înmatriculări OPEL în județul Buzău, februarie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15-28,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări93

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri14

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 23 rulate, prima înmatricularedec 24: 11 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 23 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 20 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 13 rulate, prima înmatriculareaug 25: 11 rulate, prima înmatricularesep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 23 rulate, prima înmatricularenov 25: 22 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 rulate, prima înmatricularefeb 26: 16 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 19 rulate, prima înmatriculareapr 26: 15 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 15 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 rulate, prima înmatricularesep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 10 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24023
dec 24011
ian 25015
feb 25018
mar 25011
apr 25123
mai 25220
iun 25014
iul 25013
aug 25011
sep 25019
oct 25123
nov 25022
dec 25013
ian 26012
feb 26016
mar 26119
apr 26015
mai 26013
iun 26014
iul 26015
aug 26014
sep 26014
oct 26010

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232001: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare20012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200102
200200
200301
200400
200500
200602
200702
200801
200900
201001
201103
201200
201301
201400
201500
201601
201701

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ZAFIRA533,3%
ASTRA426,7%
CORSA320,0%
VECTRA213,3%
VIVARO16,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)640,0%
Compacte (C)426,7%
Mici (B)320,0%
Medii (D)213,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină853,3%
Benzină746,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1280,0%
Companie320,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1066,7%
Break320,0%
Berlină cu hayon213,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW426,7%
75-109 kW960,0%
110-149 kW213,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc426,7%
1400-1599 cmc213,3%
1600-1999 cmc853,3%
2000-2999 cmc16,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1285,7%
Export214,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.