Înmatriculări OPEL în județul Bistrița-Năsăud, ianuarie 2026

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare150,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări25-26,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri11

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 15 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 rulate, prima înmatricularefeb 25: 18 rulate, prima înmatricularemar 25: 19 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 rulate, prima înmatricularemai 25: 22 rulate, prima înmatriculareiun 25: 18 rulate, prima înmatriculareiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 rulate, prima înmatricularesep 25: 16 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 16 rulate, prima înmatricularenov 25: 18 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 rulate, prima înmatriculareian 26: 15 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 rulate, prima înmatricularemar 26: 15 rulate, prima înmatriculareapr 26: 17 rulate, prima înmatricularemai 26: 18 rulate, prima înmatriculareiun 26: 11 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 rulate, prima înmatriculareaug 26: 17 rulate, prima înmatricularesep 26: 19 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24015
dec 24013
ian 25015
feb 25018
mar 25019
apr 25015
mai 25022
iun 25018
iul 25022
aug 25015
sep 25016
oct 25116
nov 25018
dec 2508
ian 26015
feb 26018
mar 26015
apr 26017
mai 26018
iun 26011
iul 26023
aug 26017
sep 26019
oct 26013

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232003: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200500
200600
200703
200802
200901
201001
201101
201202
201300
201402
201500
201601
201700
201800
201900
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ANTARA320,0%
ASTRA320,0%
ZAFIRA320,0%
INSIGNIA213,3%
COMBO16,7%
GRANDLAND16,7%
MOKKA16,7%
VIVARO16,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)533,3%
SUV533,3%
Compacte (C)320,0%
Medii (D)213,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină15100,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1493,3%
Companie16,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1173,3%
Break426,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16,7%
75-109 kW853,3%
110-149 kW640,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc16,7%
1400-1599 cmc213,3%
1600-1999 cmc1280,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.