Înmatriculări OPEL în județul Bacău, iulie 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare57+39,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări164+32,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060nov 24: 36 rulate, prima înmatricularedec 24: 36 rulate, prima înmatriculareian 25: 28 rulate, prima înmatricularefeb 25: 38 rulate, prima înmatricularemar 25: 40 rulate, prima înmatriculareapr 25: 52 rulate, prima înmatricularemai 25: 1 noimai 25: 53 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 rulate, prima înmatriculareiul 25: 45 rulate, prima înmatriculareaug 25: 50 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 59 rulate, prima înmatriculareoct 25: 2 noioct 25: 49 rulate, prima înmatricularenov 25: 45 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 30 rulate, prima înmatriculareian 26: 29 rulate, prima înmatricularefeb 26: 44 rulate, prima înmatricularemar 26: 41 rulate, prima înmatriculareapr 26: 39 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 32 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 44 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 26 rulate, prima înmatriculareoct 26: 35 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24036
dec 24036
ian 25028
feb 25038
mar 25040
apr 25052
mai 25153
iun 25047
iul 25045
aug 25050
sep 25159
oct 25249
nov 25045
dec 25230
ian 26029
feb 26044
mar 26041
apr 26039
mai 26024
iun 26132
iul 26030
aug 26144
sep 26126
oct 26035

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510151995: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 7 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare1995199719992001200320052007200920112013201520172019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199501
199600
199700
199801
199900
200000
200101
200201
200304
200400
200503
200607
200707
200804
200902
201003
2011013
201201
201301
201401
201501
201603
201701
201801
201901

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA2340,4%
ZAFIRA814,0%
MERIVA58,8%
CORSA47,0%
ANTARA35,3%
INSIGNIA35,3%
AGILA23,5%
MOKKA23,5%
VECTRA23,5%
COMBO11,8%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CROSSLAND11,8%
FRONTERA11,8%
GRANDLAND11,8%
KARL11,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2340,4%
Monovolume (MPV)1424,6%
SUV814,0%
Medii (D)58,8%
Mici (B)47,0%
Mini (A)35,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4070,2%
Benzină1729,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5698,2%
Companie11,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2950,9%
Break1831,6%
Berlină cu hayon712,3%
Berlină11,8%
Cabriolet11,8%
Cupeu11,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1933,3%
75-109 kW3561,4%
110-149 kW35,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc23,5%
1000-1399 cmc1119,3%
1400-1599 cmc712,3%
1600-1999 cmc3459,6%
2000-2999 cmc35,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.