Înmatriculări OPEL ASTRA în județul Suceava, martie 2024

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15+50,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 6 rulate, prima înmatricularedec 24: 9 rulate, prima înmatriculareian 25: 8 rulate, prima înmatricularefeb 25: 10 rulate, prima înmatricularemar 25: 8 rulate, prima înmatriculareapr 25: 7 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 rulate, prima înmatriculareiun 25: 15 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 rulate, prima înmatricularesep 25: 9 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 9 rulate, prima înmatricularedec 25: 13 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 rulate, prima înmatricularefeb 26: 14 rulate, prima înmatricularemar 26: 13 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 rulate, prima înmatriculareiun 26: 10 rulate, prima înmatriculareiul 26: 15 rulate, prima înmatriculareaug 26: 9 rulate, prima înmatricularesep 26: 12 rulate, prima înmatriculareoct 26: 12 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2406
dec 2409
ian 2508
feb 25010
mar 2508
apr 2507
mai 2509
iun 25015
iul 25016
aug 25015
sep 2509
oct 25014
nov 2509
dec 25013
ian 2607
feb 26014
mar 26013
apr 2607
mai 26014
iun 26010
iul 26015
aug 2609
sep 26012
oct 26012

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2003200420052006200720082009201020112012201320142015
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200401
200503
200601
200701
200800
200901
201002
201101
201202
201301
201400
201501

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)15100,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1066,7%
Benzină533,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică15100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break640,0%
Berlină cu hayon426,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)320,0%
Berlină16,7%
Cabriolet16,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW320,0%
75-109 kW1066,7%
110-149 kW213,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc213,3%
1400-1599 cmc426,7%
1600-1999 cmc960,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare30100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.