Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Vrancea, aprilie 2026

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare33+57,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări62+47,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 17 rulate, prima înmatricularedec 24: 2 noidec 24: 34 rulate, prima înmatriculareian 25: 31 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 31 rulate, prima înmatricularemar 25: 1 noimar 25: 38 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2 noiiun 25: 36 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 32 rulate, prima înmatriculareaug 25: 23 rulate, prima înmatricularesep 25: 27 rulate, prima înmatriculareoct 25: 50 rulate, prima înmatricularenov 25: 30 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 33 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 33 rulate, prima înmatricularefeb 26: 23 rulate, prima înmatricularemar 26: 3 noimar 26: 29 rulate, prima înmatriculareapr 26: 33 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 18 rulate, prima înmatriculareiun 26: 22 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 26 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 rulate, prima înmatriculareoct 26: 26 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24017
dec 24234
ian 25031
feb 25131
mar 25138
apr 25121
mai 25025
iun 25236
iul 25132
aug 25023
sep 25027
oct 25050
nov 25030
dec 25133
ian 26133
feb 26023
mar 26329
apr 26033
mai 26118
iun 26022
iul 26126
aug 26034
sep 26026
oct 26026

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200701
200801
200900
201001
201102
201202
201301
201402
201502
201601
201705
201801
201903
202001
202102
202206
202301
202401

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E721,2%
CLA515,2%
CLASA A515,2%
GLC412,1%
CLASA B39,1%
GLA26,1%
GLK26,1%
CLASA C13,0%
GL13,0%
GLB13,0%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLE13,0%
ML13,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1236,4%
Compacte (C)1133,3%
Mari și de lux (E)721,2%
Monovolume (MPV)39,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2369,7%
Hibrid618,2%
Benzină412,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2575,8%
Companie824,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2266,7%
Berlină1030,3%
Berlină cu hayon13,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW1339,4%
110-149 kW1339,4%
150-219 kW618,2%
220 kW și peste13,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc26,1%
1400-1599 cmc618,2%
1600-1999 cmc1339,4%
2000-2999 cmc1133,3%
3000 cmc și peste13,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Înmatriculat pentru export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.