Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Vâlcea, octombrie 2026

Noi3-57,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare38-9,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări59+1,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri12

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050nov 24: 1 noinov 24: 38 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 33 rulate, prima înmatriculareian 25: 6 noiian 25: 40 rulate, prima înmatricularefeb 25: 4 noifeb 25: 39 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 47 rulate, prima înmatriculareapr 25: 9 noiapr 25: 35 rulate, prima înmatricularemai 25: 6 noimai 25: 30 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 43 rulate, prima înmatriculareiul 25: 3 noiiul 25: 39 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 42 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 28 rulate, prima înmatriculareoct 25: 7 noioct 25: 42 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 41 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 26 rulate, prima înmatriculareian 26: 3 noiian 26: 34 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 36 rulate, prima înmatricularemar 26: 5 noimar 26: 35 rulate, prima înmatriculareapr 26: 2 noiapr 26: 27 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 31 rulate, prima înmatriculareiun 26: 3 noiiun 26: 33 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 33 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 46 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 38 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24138
dec 24133
ian 25640
feb 25439
mar 25247
apr 25935
mai 25630
iun 25143
iul 25339
aug 25442
sep 25328
oct 25742
nov 25141
dec 25326
ian 26334
feb 26136
mar 26535
apr 26227
mai 26631
iun 26333
iul 26136
aug 26133
sep 26246
oct 26338

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462004: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 4 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 3 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200500
200600
200702
200800
200902
201000
201102
201203
201302
201404
201506
201601
201704
201800
201903
202001
202102
202201
202301
202401
202502
202630

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C614,6%
GLC614,6%
CLASA S512,2%
GLK512,2%
CLA49,8%
CLASA E49,8%
CLASA A24,9%
CLASA B24,9%
GLA24,9%
GLE24,9%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V12,4%
ML12,4%
SL12,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1639,0%
Compacte (C)1229,3%
Mari și de lux (E)922,0%
Monovolume (MPV)37,3%
Sport12,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare3892,7%
Noi37,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2868,3%
Hibrid819,5%
Benzină49,8%
Electric12,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3278,0%
Companie922,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2151,2%
Berlină1434,1%
Berlină cu hayon37,3%
Cabriolet12,4%
Cupeu12,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12,4%
75-109 kW922,0%
110-149 kW1434,1%
150-219 kW1229,3%
220 kW și peste49,8%
Necompletat12,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc12,4%
1400-1599 cmc512,2%
1600-1999 cmc922,0%
2000-2999 cmc2458,5%
3000 cmc și peste12,4%
Necompletat12,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare758,3%
Export541,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.