Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Vaslui, aprilie 2021

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare32

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040nov 24: 1 noinov 24: 25 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 17 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 24 rulate, prima înmatricularefeb 25: 19 rulate, prima înmatricularemar 25: 18 rulate, prima înmatriculareapr 25: 1 noiapr 25: 16 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1 noiaug 25: 37 rulate, prima înmatricularesep 25: 17 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 26 rulate, prima înmatricularenov 25: 29 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 rulate, prima înmatricularefeb 26: 15 rulate, prima înmatricularemar 26: 27 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1 noiapr 26: 19 rulate, prima înmatricularemai 26: 20 rulate, prima înmatriculareiun 26: 27 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 31 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 rulate, prima înmatriculareoct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24125
dec 24117
ian 25124
feb 25019
mar 25018
apr 25116
mai 25021
iun 25114
iul 25122
aug 25137
sep 25017
oct 25126
nov 25029
dec 25020
ian 26022
feb 26015
mar 26027
apr 26119
mai 26020
iun 26027
iul 26131
aug 26026
sep 26026
oct 26029

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01234< 1997: 1 rulate, prima înmatriculare1997: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare< 1997199820002002200420062008201020122014201620182020
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199701
199701
199800
199901
200000
200102
200203
200302
200401
200500
200602
200701
200801
200900
201000
201102
201204
201301
201402
201502
201601
201702
201801
201901
202000
202101

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E825,0%
CLASA C515,6%
ML412,5%
SPRINTER412,5%
GLA26,2%
280C13,1%
CLASA A13,1%
CLASA G13,1%
CLASA R13,1%
GLC13,1%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLE13,1%
GLK13,1%
SLK13,1%
VITO13,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1031,2%
Mari și de lux (E)825,0%
Compacte (C)618,8%
Utilitare412,5%
Monovolume (MPV)26,2%
Neclasificate13,1%
Sport13,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină2784,4%
Benzină412,5%
Hibrid13,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2784,4%
Companie515,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1753,1%
Berlină928,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)412,5%
Cabriolet13,1%
Cupeu13,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW928,1%
110-149 kW1443,8%
150-219 kW721,9%
220 kW și peste26,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc13,1%
1600-1999 cmc412,5%
2000-2999 cmc2681,2%
3000 cmc și peste13,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export266,7%
Dezmembrare133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.