Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Timiș, decembrie 2023

Noi22+340,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare89+64,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări144

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 8 noinov 24: 95 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 82 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 110 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 100 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 12 noimai 25: 139 rulate, prima înmatriculareiun 25: 15 noiiun 25: 98 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 128 rulate, prima înmatriculareaug 25: 8 noiaug 25: 104 rulate, prima înmatricularesep 25: 6 noisep 25: 88 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 125 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 107 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 92 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 noiian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 98 rulate, prima înmatricularemar 26: 87 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 noiapr 26: 81 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 84 rulate, prima înmatriculareiun 26: 10 noiiun 26: 105 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 noisep 26: 91 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 noioct 26: 100 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24895
dec 24870
ian 25482
feb 258110
mar 2511100
apr 254121
mai 2512139
iun 251598
iul 2511128
aug 258104
sep 25688
oct 254125
nov 2513107
dec 25392
ian 26568
feb 26698
mar 26087
apr 26781
mai 26484
iun 2610105
iul 268102
aug 26577
sep 26991
oct 2611100

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 4 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 22 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199901
200001
200102
200202
200305
200404
200506
200607
200702
200805
200903
201002
201104
201201
201302
201402
201506
201603
201703
201809
201903
202004
202101
202205
2023221

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C2320,7%
CLASA E1816,2%
GLC1210,8%
ML87,2%
CLA76,3%
CLASA A76,3%
CLASA V65,4%
GLE43,6%
CLASA G32,7%
EQA32,7%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VITO32,7%
CLASA S21,8%
EQB21,8%
EQE21,8%
GLA21,8%
220 TE10,9%
CLASA B10,9%
CLC10,9%
EQS10,9%
GLK10,9%
GLS10,9%
SL10,9%
SPRINTER10,9%
VIANO10,9%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3935,1%
Compacte (C)3733,3%
Mari și de lux (E)2018,0%
Monovolume (MPV)119,9%
Neclasificate10,9%
Medii (D)10,9%
Sport10,9%
Utilitare10,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare8980,2%
Noi2219,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6659,5%
Benzină2018,0%
Hibrid1715,3%
Electric87,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7264,9%
Companie3935,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break6155,0%
Berlină3430,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)98,1%
Berlină cu hayon32,7%
Cabriolet21,8%
Cupeu21,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21,8%
75-109 kW2219,8%
110-149 kW5246,8%
150-219 kW1917,1%
220 kW și peste87,2%
Necompletat87,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc32,7%
1400-1599 cmc65,4%
1600-1999 cmc3531,5%
2000-2999 cmc5650,5%
3000 cmc și peste32,7%
Necompletat87,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2762,8%
Export1637,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.