Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Timiș, ianuarie 2023

Noi8+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare65-13,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări116

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri23

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 8 noinov 24: 95 rulate, prima înmatricularedec 24: 8 noidec 24: 70 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 82 rulate, prima înmatricularefeb 25: 8 noifeb 25: 110 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 100 rulate, prima înmatriculareapr 25: 4 noiapr 25: 121 rulate, prima înmatricularemai 25: 12 noimai 25: 139 rulate, prima înmatriculareiun 25: 15 noiiun 25: 98 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 noiiul 25: 128 rulate, prima înmatriculareaug 25: 8 noiaug 25: 104 rulate, prima înmatricularesep 25: 6 noisep 25: 88 rulate, prima înmatriculareoct 25: 4 noioct 25: 125 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 107 rulate, prima înmatricularedec 25: 3 noidec 25: 92 rulate, prima înmatriculareian 26: 5 noiian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 noifeb 26: 98 rulate, prima înmatricularemar 26: 87 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 noiapr 26: 81 rulate, prima înmatricularemai 26: 4 noimai 26: 84 rulate, prima înmatriculareiun 26: 10 noiiun 26: 105 rulate, prima înmatriculareiul 26: 8 noiiul 26: 102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 5 noiaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 9 noisep 26: 91 rulate, prima înmatriculareoct 26: 11 noioct 26: 100 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24895
dec 24870
ian 25482
feb 258110
mar 2511100
apr 254121
mai 2512139
iun 251598
iul 2511128
aug 258104
sep 25688
oct 254125
nov 2513107
dec 25392
ian 26568
feb 26698
mar 26087
apr 26781
mai 26484
iun 2610105
iul 268102
aug 26577
sep 26991
oct 2611100

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199801
199900
200001
200102
200203
200302
200403
200504
200600
200702
200801
200900
201005
201100
201202
201302
201406
201503
201603
201704
201806
201903
202002
202104
202283

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E2331,5%
CLASA C1520,5%
CLASA A79,6%
GLE79,6%
GLC56,8%
CLASA S45,5%
GLA34,1%
VITO34,1%
CLASA V22,7%
230 GE11,4%
Toate (13)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA B11,4%
CLK11,4%
CLS11,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)2838,4%
Compacte (C)2230,1%
SUV1520,5%
Monovolume (MPV)68,2%
Neclasificate11,4%
Sport11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6589,0%
Noi811,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4764,4%
Hibrid1520,5%
Benzină1115,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4561,6%
Companie2838,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3446,6%
Berlină3142,5%
Berlină cu hayon34,1%
Cupeu34,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22,7%
75-109 kW1824,7%
110-149 kW3243,8%
150-219 kW1621,9%
220 kW și peste56,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc45,5%
1400-1599 cmc56,8%
1600-1999 cmc2230,1%
2000-2999 cmc3953,4%
3000 cmc și peste34,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1773,9%
Dezmembrare626,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.