Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Teleorman, martie 2025

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare24+33,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări34+6,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 10 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 rulate, prima înmatriculareian 25: 1 noiian 25: 13 rulate, prima înmatricularefeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 24 rulate, prima înmatriculareapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 24 rulate, prima înmatriculareaug 25: 18 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 15 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 18 rulate, prima înmatricularedec 25: 2 noidec 25: 12 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 rulate, prima înmatricularefeb 26: 11 rulate, prima înmatricularemar 26: 1 noimar 26: 17 rulate, prima înmatriculareapr 26: 7 rulate, prima înmatricularemai 26: 13 rulate, prima înmatriculareiun 26: 13 rulate, prima înmatriculareiul 26: 14 rulate, prima înmatriculareaug 26: 21 rulate, prima înmatricularesep 26: 16 rulate, prima înmatriculareoct 26: 16 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24010
dec 24013
ian 25113
feb 25016
mar 25024
apr 25021
mai 25013
iun 25114
iul 25024
aug 25018
sep 25115
oct 25014
nov 25018
dec 25212
ian 26017
feb 26011
mar 26117
apr 2607
mai 26013
iun 26013
iul 26014
aug 26021
sep 26016
oct 26016

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232003: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200301
200400
200500
200601
200700
200802
200901
201002
201100
201202
201300
201401
201502
201601
201701
201803
201901
202002
202102
202201
202301

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C833,3%
GLE312,5%
VITO28,3%
CLA14,2%
CLASA A14,2%
CLASA B14,2%
CLASA E14,2%
CLASA V14,2%
EQC14,2%
GLC14,2%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
GLK14,2%
GLS14,2%
Model necompletat14,2%
VIANO14,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1041,7%
SUV729,2%
Monovolume (MPV)520,8%
Neclasificate14,2%
Mari și de lux (E)14,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1875,0%
Benzină312,5%
Hibrid28,3%
Electric14,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1875,0%
Companie625,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1145,8%
Berlină937,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)416,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14,2%
75-109 kW416,7%
110-149 kW1250,0%
150-219 kW312,5%
220 kW și peste312,5%
Necompletat14,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc312,5%
1600-1999 cmc312,5%
2000-2999 cmc1666,7%
3000 cmc și peste14,2%
Necompletat14,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export480,0%
Dezmembrare120,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.