Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Suceava, iulie 2024

Noi4

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare59-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări98-16,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri15

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 2 noinov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 57 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 93 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 93 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 88 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 113 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 118 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 93 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 87 rulate, prima înmatricularesep 25: 124 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 96 rulate, prima înmatricularenov 25: 87 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 90 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 92 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 88 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 126 rulate, prima înmatriculareapr 26: 116 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 91 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 74 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 113 rulate, prima înmatriculareaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 87 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24272
dec 24457
ian 25293
feb 25193
mar 25388
apr 253113
mai 252118
iun 25193
iul 255119
aug 25287
sep 250124
oct 25196
nov 25087
dec 25190
ian 26192
feb 26188
mar 264126
apr 260116
mai 26191
iun 26174
iul 261113
aug 26077
sep 26087
oct 26397

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 2 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200001
200100
200202
200303
200402
200503
200600
200701
200801
200902
201001
201103
201202
201302
201402
201503
201603
201703
201803
201905
202004
202104
202201
202302
202440

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E1828,6%
GLC711,1%
SPRINTER711,1%
VITO711,1%
CLASA A57,9%
CLASA C46,3%
ML34,8%
CLASA V23,2%
GLE23,2%
23011,6%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLA11,6%
CLASA B11,6%
CLASA G11,6%
CLK11,6%
EQA11,6%
GLB11,6%
VIANO11,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)1828,6%
SUV1523,8%
Monovolume (MPV)1117,5%
Compacte (C)1015,9%
Utilitare711,1%
Neclasificate11,6%
Sport11,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5993,7%
Noi46,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5181,0%
Benzină69,5%
Hibrid57,9%
Electric11,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4977,8%
Companie1422,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break2438,1%
Berlină2336,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1320,6%
Berlină cu hayon23,2%
Cupeu11,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW69,5%
75-109 kW1727,0%
110-149 kW2742,9%
150-219 kW1015,9%
220 kW și peste23,2%
Necompletat11,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc46,3%
1600-1999 cmc2133,3%
2000-2999 cmc3657,1%
3000 cmc și peste11,6%
Necompletat11,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1173,3%
Export426,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.