Înmatriculări MERCEDES-BENZ în județul Suceava, iunie 2022

Noi1-66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare64-29,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri33

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 2 noinov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 4 noidec 24: 57 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 93 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 93 rulate, prima înmatricularemar 25: 3 noimar 25: 88 rulate, prima înmatriculareapr 25: 3 noiapr 25: 113 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 118 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 93 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5 noiiul 25: 119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 87 rulate, prima înmatricularesep 25: 124 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 96 rulate, prima înmatricularenov 25: 87 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 90 rulate, prima înmatriculareian 26: 1 noiian 26: 92 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1 noifeb 26: 88 rulate, prima înmatricularemar 26: 4 noimar 26: 126 rulate, prima înmatriculareapr 26: 116 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 91 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1 noiiun 26: 74 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 113 rulate, prima înmatriculareaug 26: 77 rulate, prima înmatricularesep 26: 87 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 noioct 26: 97 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24272
dec 24457
ian 25293
feb 25193
mar 25388
apr 253113
mai 252118
iun 25193
iul 255119
aug 25287
sep 250124
oct 25196
nov 25087
dec 25190
ian 26192
feb 26188
mar 264126
apr 260116
mai 26191
iun 26174
iul 261113
aug 26077
sep 26087
oct 26397

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0246< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 4 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199800
199901
200004
200101
200200
200305
200402
200506
200603
200704
200802
200901
201004
201103
201204
201302
201406
201501
201605
201703
201803
201900
202001
202102
202210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA C1218,5%
CLASA E710,8%
VITO710,8%
CLASA A69,2%
CLASA B69,2%
GLE57,7%
SPRINTER57,7%
ML46,2%
GLK34,6%
CLA23,1%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VIANO23,1%
CLASA G11,5%
CLASA S11,5%
CLK11,5%
GLA11,5%
GLC11,5%
SL11,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2030,8%
Monovolume (MPV)1523,1%
SUV1523,1%
Mari și de lux (E)812,3%
Utilitare57,7%
Sport23,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6498,5%
Noi11,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5889,2%
Benzină57,7%
Hibrid23,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5787,7%
Companie812,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break3655,4%
Berlină1523,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)913,8%
Berlină cu hayon23,1%
Cupeu23,1%
Cabriolet11,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW57,7%
75-109 kW2436,9%
110-149 kW2132,3%
150-219 kW1320,0%
220 kW și peste23,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc11,5%
1400-1599 cmc23,1%
1600-1999 cmc1218,5%
2000-2999 cmc5076,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Pentru perioada aleasă, cifrele DGPCI pe județe nu se adună la totalul lor, așa că nu le afișăm.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1751,5%
Dezmembrare1545,5%
Înmatriculat pentru export13,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.